práve ste tu : Automagazín Automagazín ŠKODA vystavuje historické automobily na výstave v Paríži

ŠKODA vystavuje historické automobily na výstave v Paríži

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 1. februára (WBN/PR) - ŠKODA vystavuje na prestížnej výstave „Salon Retro Mobile“ v Paríži (1. - 5. februára) cenné exponáty zo svojho múzea. V žiari reflektorov výstaviska Porte de Versailles sa predstavuje päť automobilov, jeden motocykel a jeden pretekársky bicykel.

Na jednej z najdôležitejších výstav tohto roku nesmie chýbať ani ŠKODA - jeden z najstarších automobilových výrobcov s veľmi bohatou tradíciou. V Paríži sú vystavené atraktívne exponáty starostlivo vybrané zo 117-ročnej firemnej histórie.

Najstarší a zároveň jeden z najcennejších exponátov je Hispano Suiza ŠKODA z roku 1928 s radovým šesťvalcom s objemom 6 654 cm3 a výkonom 100 koní.

Medzivojnovú produkciu, konkrétne 30. roky, približujú hneď tri automobily. Neprehliadnuteľná je elegantná aerodynamická ŠKODA Popular Monte Carlo, rovnako ako ŠKODA Rapid II so zákazkovou karosériou a technicky jedinečnou elektromagnetickou prevodovkou Kottal. Oba automobily poháňa štvorvalec s objemom 1 386 cm3 a výkonom 30 koní a boli vyrobené v roku 1937. Posledným zástupcom 30. rokov je majestátna ŠKODA Superb 3000 OHV (typ 924) z roku 1939, ktorá je poháňaná - rovnako ako Hispano Suiza ŠKODA - radovým šesťvalcom, avšak o objeme „len“ 3 137 cm3, ktorý dosahuje najvyšší výkon 85 koní.

Na produkciu zo začiatku 60. rokov minulého storočia odkazuje ŠKODA Felicia (typ 994) z roku 1961, pre ktorej pohon sa používal motor s objemom 1 089 cm3 a výkonom 50 koní. Expozíciu historických automobilov doplňuje motocykel značky Laurin & Klement typ CCD z roku 1906, ktorých vzniklo iba 675 kusov. V kompletnom zozname nechýba pretekársky bicykel Laurin & Klement Slavia, ktorý bol zostavený z historicky originálnych dielov. Údaj o roku výroby v tomto prípade siaha do roku 1900.

Voľba exponátov bola oproti minulému ročníku, keď sa na stánku objavila napríklad aj legendárna Voiturette A (1906) alebo pretekárska ŠKODA 1100 OHC (1958), úplne pozmenená s cieľom zatraktívniť celú expozíciu. Vďaka tomu majú aj tento rok návštevníci možnosť detailne sa zoznámiť s ďalšími hodnotnými exponátmi historickej zbierky ŠKODA.

Eva Ticová, vedúca reštaurátorskej dielne ŠKODA AUTO Múzea, dodáva: „Salon Retro mobile je veľmi prestížna a významná udalosť, a preto sme výberu historických vozidiel venovali veľkú pozornosť. Cieľom bolo predstaviť tento rok návštevníkom inú, avšak nemenej zaujímavú časť histórie automobilky.“

Výstava „Salon Retro Mobile“ otvára svoje brány všetkým priaznivcom histórie motorizmu už 37 rokov. Tento rok je prvýkrát výstavná plocha rozšírená do troch hál, aby malo viac ako 350 vystavovateľov dostatok priestoru. Očakáva sa, že výstavný veľtrh navštívi počas piatich dní okolo 90 000 milovníkov klasických automobilov z celého sveta.

Štatistika

 
Aktuálne máme 131 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.008 s.