práve ste tu : Automagazín Info pre vodičov Technické kontroly áut budú pod drobnohľadom kamier

Technické kontroly áut budú pod drobnohľadom kamier

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) - Kontrolné linky staníc technickej kontroly a priestory pracoviska emisnej kontroly budú kontrolovať kamery.

Predpokladá to novela zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách, ktorú dnes schválil parlament.

„Hlavným účelom novely je zabezpečiť spoľahlivosť a nespochybniteľnosť vykonaných kontrol motorových vozidiel v staniciach technickej kontroly (STK) a na pracoviskách emisnej kontroly s cieľom zvýšiť bezpečnosť premávky na pozemných komunikáciách," píše sa v dôvodovej správ k novele.

Záznamy z kamier majú zabrániť tomu, aby technici vykonali technickú kontrolu či emisnú kontrolu bez pristavenia auta a zabezpečiť vnútornú kontrolu technikov. V dôvodovej správe sa uvádza, že s využitím prístupu do jednotného informačného systému je možné odhaliť nepoctivé kontroly, chýba však „odstrašujúci“ efekt, keďže vzhľadom na počet STK je pravdepodobnosť odhalenia pomerne nízka. Monitorovanie by malo priniesť zvýšenie kvality výkonu technických kontrol, identifikácie vozidiel a zvýšenie bezpečnosti vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách.

Záznamové zariadenia by mali byť povinné od 30. júna 2013, dovtedy budú mať prevádzkovatelia staníc prechodné obdobie, aby si ich zabezpečili. Za porušenie zákona budú po spomínanom termíne hroziť pokuty až do 16 597 eur. Predkladateľ novely, minister dopravy Ján Figeľ (KDH) považuje zavedenie kamier za príspevok k transparentnosti a kvalite dodržiavania bezpečnosti predpisov. Tento štandard postupne zavádza celá EÚ.

Monitorované priestory budú musieť byť zreteľne označené. K digitálnym záznamom bude mať prístup ministerstvo, krajský úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie, obvodný úrad dopravy, polícia a oprávnená osoba technickej či emisnej kontroly.

Poslanec Jozef Viskupič z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu presadil, aby sa zjednodušili podmienky pre prerábanie vozidiel na plynový pohon. Plénum sa však s týmto návrhom nestotožnilo.

Ak novelu podpíše prezident Ivan Gašparovič, účinná bude od 1. februára budúceho roka.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 322 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.009 s.