práve ste tu : doma Justícia Prešovský súd vydá mesačne 12 trestov povinnej práce

Prešovský súd vydá mesačne 12 trestov povinnej práce

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

PREŠOV 1. októbra (WEBNOVINY) – Okresný súd v Prešove za prvých sedem mesiacov tohto roka vyniesol rozsudok v podobe alternatívneho trestu povinnej práce v 89 prípadoch.

Za vlaňajší celý rok tak rozhodol 149-krát. Mesačne tak padne okolo 12 takýchto trestov.

Hovorca prešovských súdov Michal Drimák pre tlačovú agentúru SITA uviedol ako príklad obžalovaného 26-ročného muža, ktorému za prečin porušovania domovej slobody a prečin nebezpečného vyhrážania súd uložil úhrnný trest povinnej práce vo výmere 150 hodín.


Robia najmä v mieste bydliska

Ak súd vynesie takýto rozsudok, výkon trestu zabezpečuje probačný a mediačný úradník. Ten vytýči termín probačného stretnutia s odsúdeným, prerokuje s ním podmienky trestu a zabezpečí poskytovateľa na výkon trestu. Často je to mesto alebo obec, kde má odsúdený trvalé bydlisko. Súd s poskytovateľom práce podpíše dohodu o vykonaní trestu povinnej práce a môže poslať kontrolu, či si odsúdený riadne vykonáva uložený trest.

Drimák uviedol, že dochádza aj k prípadom, že odsúdený trest povinnej práce svojvoľne prestane vykonávať. V takomto prípade dochádza k premene trestu na trest nepodmienečný. Stalo sa tak aj v prípade odsúdeného, ktorému súd uložil 80 hodín povinnej práce pre prečin krádeže v štádiu pokusu.

V mieste svojho bydliska mal odsúdený tento čas odpracovať v prospech obce. V popise jeho pracovnej náplne boli verejnoprospešné činnosti v obci, čistenie obrubníkov a rigolov, vyhrabávanie lístia, orezávanie stromov, likvidácia divokých skládok a pomocné práce pri zveľaďovaní obce. Keďže odsúdený trest svojvoľne neodpracoval, napokon dostal 40 dní nepodmienečného trestu odňatia slobody.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 80 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.010 s.