práve ste tu : doma Justícia Generálneho prokurátora možno voliť verejne i tajne

Generálneho prokurátora možno voliť verejne i tajne

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

Odporúčame:

Jozef Čentéš vyhral tajnú voľbu, Fico zúri,prezident ho nevymenuje

Najťažším momentom pre Radičovú bola voľba prokurátora

Ústavný súd zrušil opatrenie, ktoré bránilo verejne voliť GP

Sulík nepresvedčil Gašparoviča, aby vymenoval Čentéša KOŠICE 5. októbra (WEBNOVINY) – Poslanci Národnej rady SR môžu verejne i tajne voliť kandidáta na post generálneho prokurátora SR a ďalších činiteľov.

Rozhodol o tom dnes Ústavný súd SR. Tajnú i verejnú voľbu zaviedla novela zákona o Rokovacom poriadku NR SR a dnes ústavný súd konštatoval, že to nie je v rozpore s Ústavou SR.

Novelizované ustanovenia napadol na ÚS SR námestník generálneho prokurátora Ladislav Tichý ako aj skupina 35 poslancov NR SR za Smer-SD zastupovaných Róbertom Madejom.

Navrhovatelia argumentovali, že tajné hlasovanie o voľbe predsedu a podpredsedov NKÚ, kandidátov na ústavných sudcov či kandidáta na vymenovanie generálneho prokurátora okrem iného prispieva k ochrane ich väčšej nezávislosti od vôle politických strán a zoskupení a slúži k tomu, aby výkon uvedených funkcií prispieval k ochrane ústavnosti, slobodnej politickej súťaže a pri eliminácii vplyvu čiastkových záujmov účastníkov politickej súťaže.

Zrušenie tajného hlasovania je podľa nich v priamom rozpore s článkami Ústavy SR. Žiadali preto, aby napadnuté novelizované ustanovenia Zákona o Rokovacom poriadku NR SR ústavný súd vyhlásil za protiústavné.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 379 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.010 s.