práve ste tu : doma Justícia Neexistujú prekážky na moje vymenovanie, tvrdí Jozef Čentéš

Neexistujú prekážky na moje vymenovanie, tvrdí Jozef Čentéš

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

Odporúčame:

Smer v prípade vstupu do vlády zmení voľby na tajné
Generálneho prokurátora možno voliť verejne i tajne
Politológ: Rozhodnutie ústavného súdu je porážkou pre Smer
Šéf generálnej prokuratúry požičal na oslavu úradnú limuzínu
Ústavný súd nerozhodol o voľbe generálneho prokurátora BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) - Jozef Čentéš je rád, že jeho zvolenie za generálneho prokurátora sa realizovalo podľa novely rokovacieho poriadku, ktorú Ústavný súd SR dnes označil za ústavnú.

Ako ďalej povedal Čentéš pre agentúru SITA, "zastávam právny názor, že neexistujú zákonné prekážky, ktoré by bránili môjmu vymenovaniu".

Spresnil, že zákonnými podmienkami je vek minimálne 40 rokov, minimálna prax v justícii viac ako päť rokov a poslednou je súhlas s vymenovaním do funkcie generálneho prokurátora.

Všetky tieto podmienky Čentéš podľa vlastných slov spĺňa. Pretože rozhodnutie ústavného súdu nebolo publikované, presnejšie sa Čentéš nevyjadril.

Aké bude prezidentovo rozhodnutie, nechcel Čentéš prejudikovať. „Určite nebudem čakať štyri mesiace, ako som čakal doposiaľ,“ zdôraznil s tým, že ak by hlava štátu váhala s jeho vymenovaním, podnikne právne kroky.

Post Generálneho prokurátora SR nie je obsadený od 2. februára, keď sa skončilo funkčné obdobie Dobroslavovi Trnkovi. Zastupujúcim generálnym prokurátorom je od tohto dátumu námestník GP Ladislav Tichý. Čentéš do vymenovania neprezradí, aké personálne výmeny je pripravený urobiť.

Blízkych spolupracovníkov však má. “Žiadne čistky robiť nebudem,“ povedal a dodal, že od svojich podriadených bude vyžadovať len prácu. Nevidí tiež dôvod, prečo by Trnka nemohol pokračovať na generálnej prokuratúre.


Generálna prokuratúra sa vyjadrí po písomnom rozhodnutí Ústavného súdu SR

Ako dnes povedala hovorkyňa GP SR Jana Tökölyová, generálna prokuratúra sa vyjadrí, až keď bude mať písomné rozhodnutie Ústavného súdu SR k dispozícii.

ÚS SR dnes rozhodol, že Národná rada SR môže voliť kandidáta na post generálneho prokurátora SR verejne i tajne. Tajnú i verejnú voľbu zaviedla novela Zákona o Rokovacom poriadku NR SR a dnes ústavný súd konštatoval, že to nie je v rozpore s Ústavou SR.

Národná rada SR sa snažila zvoliť generálneho prokurátora od novembra 2010. Čentéša zvolili 17. júna v tajnej voľbe, hlasovalo za neho 79 z 80 prítomných poslancov, jeden sa zdržal. Pôvodný Čentéšov protikandidát Dobroslav Trnka sa krátko pred voľbou vzdal kandidatúry. Prezident Ivan Gašparovič odmietol Čentéša vymenovať do funkcie s tým, že musí počkať na verdikt ústavného súdu.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 202 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.011 s.