práve ste tu : doma Justícia Sudcu Jána Mihála preložia z Najvyššieho súdu SR na trnavský

Sudcu Jána Mihála preložia z Najvyššieho súdu SR na trnavský

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

Odporúčame:
Sudcu, ktorý pustil mafiána, preradia na nižší stupeň

SVIDNÍK 4. novembra (WEBNOVINY) – Za mimoriadne závažné rozhodnutie súdnej rady, ktorá rokovala vo Svidníku, považuje jej predseda Štefan Harabin preloženie sudcu Najvyššieho súdu SR Jána Mihála na Krajský súd v Trnave. Sudca bol disciplinárne stíhaný a bol právoplatne odsúdený disciplinárnym senátom za to, že nerozhodol o väzbe v doživotnom treste obžalovaného. „Súdna rada ma prehlasovala. Ja som toho názoru, že sme ho mohli preložiť na okresný súd, pretože išlo o mimoriadne závažné porušenie sudcovských povinností. Pôvodne som dokonca žiadal, aby bol zbavený funkcie sudcu,“ povedal Harabin.

Legislatívne zmeny

Ako uviedol Harabin, nestane sa tak len vďaka ministerke Žitňanskej a jej legislatívnym zmenám, na základe ktorých nemôže disciplinárny súd ani za tak závažné pochybenie uložiť trest zbavenia funkcie sudcu.
„Týmito krokmi, zmiernením trestov, vnáša do justície benevolenciu a zníži sa prah disciplíny v sudcovskom zbore, čo si odnesú účastníci konania a bude to mať dopady aj na rast zbytočných prieťahov v súdnom konaní,“ tvrdí Harabin.

Prepustil mafiána

O potrestaní sudcu Najvyššieho súdu SR Jána Mihála rozhodol odvolací disciplinárny súd 17. októbra. Sudca sa dopustil závažného disciplinárneho previnenia tým, že jeho prístupom sa dostal na slobodu Jaroslav P., člen údajnej zločineckej skupiny Róberta O. V zákonnej lehote totiž nepadlo rozhodnutie o prípadnom predĺžení väzby. Jaroslav P. bol v tom čase neprávoplatne odsúdený na doživotie. Sudcu Mihála potrestal preradením na súd nižšieho stupňa prvostupňový disciplinárny súd v apríli tohto roka. Proti rozsudku sa vtedy odvolal.

Potrestaný bol aj za prieťahy v konaní, v druhom prípade prieťahov v konaní, za ktorý bol pôvodne v apríli odsúdený, odvolací disciplinárny súd v októbri odvolaniu vyhovel a sudcu v tejto veci oslobodil.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 236 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.008 s.