práve ste tu : doma Justícia Súdna rada nerešpektuje platné zákony, tvrdí združenie ZOJ

Súdna rada nerešpektuje platné zákony, tvrdí združenie ZOJ

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 8. novembra (WEBNOVINY) - Súdna rada SR nerešpektuje platné zákony a odmieta vykonávať svoje ústavné oprávnenia a povinnosti. Zdôraznila to prezidentka občianskeho združenia Sudcovia „Za otvorenú justíciu“(ZOJ) Katarína Javorčíková v reakcii na rozhodnutie súdnej rady nepreložiť sudcov na Krajský súd v Trnave napriek tomu, že prešli riadnym výberovým konaním. "Navyše, vo vzťahu ku Krajskému súdu v Trnave je zdôvodnenie súdnej rady v rozpore so skutočnosťou, pretože tí istí nepreložení sudcovia z Trnavského kraja už v minulosti uspeli vo výberových konaniach podľa starej právnej úpravy a napriek tomu ich súdna rada na krajský súd nepreložila," dodala Javorčíková.

Podľa ZOJ je medzi nekonaním súdnej rady a prieťahmi v súdnych konaniach priama príčinná súvislosť, keďže sudcovia vybavujúci súdne agendy na personálne neobsadených súdoch sú preťažení a vo veciach objektívne nemôžu konať bez značných prieťahov. "Súdna rada ako ústavný orgán je tak zdrojom porušovania ústavou garantovaného práva občanov na súdnu ochranu v primeranej lehote," zdôraznila.

ZOJ apeluje na sudcov, prezidenta SR a Národnú radu SR, aby odvolali tých členov Súdnej rady SR, ktorí sú za porušenie ústavných princípov zodpovední.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 151 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.008 s.