práve ste tu : doma Justícia Nové pravidlá by pustili do talára len odborníkov

Nové pravidlá by pustili do talára len odborníkov

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

Koniec justičného čakateľa

Nová vyhláška nadväzuje na doterajšie zmeny pri výberových konaniach, kde sa podľa Žitňanskej skončilo s rodinkárstvom, rovnako tak pri výberových konaniach na vyšších súdnych úradníkov. Zároveň sa zrušil inštitút justičného čakateľa, každý sudca musí prejsť spomínaným výberom. Výberové komisie sa zmenili tak, aby v nich mohli sedieť odborníci, ktorí nie sú v justícii. BRATISLAVA 8. novembra (WEBNOVINY) - Výberové konania sudcov budú mať nové pravidlá, ktoré majú garantovať, že do talárov prídu naozajstní odborníci.

„A zároveň morálne bezúhonní ľudia,“ dodala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, ktorá už podpísala príslušnú novú vykonávaciu vyhlášku a tá je teraz v pripomienkovom konaní. Podľa ministerky majú byť výberové konania aj transparentné a dôveryhodné.

„Aby sa sudcami stávali právnici, ktorí na to majú všetky odborné predpoklady a zároveň sú bezúhonní – o to viac, že sudcovia sú menovaní na doživotie".

Výberové konanie bude mať písomný test, prípadovú štúdiu, písomné vypracovanie súdnych rozhodnutí a písomný preklad z cudzieho jazyka, na písomnú časť bude tak ako doteraz nadväzovať ústna časť, ktorá zahŕňa psychologické posúdenie, pohovor a odbornú ústnu pasáž.

"Rozdielom oproti doterajším výberovým konaniam je princíp, že všetky súčasti písomnej časti skúšky budú žrebované v deň výberového konania,“ zdôraznila Žitňanská.

Napríklad písomný test alebo prípadovú štúdiu budú vyberať z databázy pripravenej na MS SR, vyžrebujú ju pred konaním, aby nikto dopredu test nemohol mať k dispozícii a pripraviť sa naň. Správne vyhodnotenie dostane výberová komisia až neskôr, napríklad hodinu po teste.

„Chceme zabrániť, aby sa justícia klonovala sama na svoj obraz,“ vysvetlila Žitňanská. Výberové konania sú verejné. S pripravením vyhlášky počítala novela zákona o sudcoch, ktorú nedávno schválil parlament, ale prezident ju ako súčasť druhého balíka justičných zmien vrátil.
"Testy z kuchyne ministerstva?"

"Ani vyhláška nezmyje podozrenia z netransparentnosti pri jej výberových konaniach, na ktoré poukázal i sudca Peter Paluda, ktorý sa uchádza o post predsedu Okresného súdu Bratislava 1," zareagovala dnes na Žitňanskej zmeny Kancelária Súdnej rady SR.

Ministerstvo spravodlivosti by podľa súdnej rady malo zverejniť celú databázu otázok, z ktorých sa robia testy pri výberových konaniach.

"Testy sa totiž varia priamo v "kuchyni" pani ministerky a výberové konania sa už nerobia na súdoch, ale priamo v budove ministerstva, pričom v komisiách má väčšinu politická moc. Ide teda o politické výberové komisie," píše Súdna rada SR v stanovisku, ktoré poskytla agentúre SITA.

"Lucia Žitňanská sa novým umelým konfliktom so súdnou radou, keď neustále hľadá vnútorného nepriateľa, snaží zakryť vlastné zlyhania v súdnictve," uzavrela Kancelária Súdnej rady SR.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 296 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.010 s.