práve ste tu : doma Justícia Šéfka spravodlivosti navrhla vyzliecť Harabina opäť z talára

Šéfka spravodlivosti navrhla vyzliecť Harabina opäť z talára

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 28. novembra (WEBNOVINY) – Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin bude čeliť ďalšiemu disciplinárnemu konaniu.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská dnes podala štvrtý návrh na jeho disciplinárne stíhanie pre viaceré pochybenia a porušenie zákona. Žitňanská navrhla Harabina vyzliecť zo sudcovského talára, zároveň navrhuje, aby ÚS SR rozhodol o dočasnom pozastavení výkonu funkcie predsedu NS SR. Navrhla tiež, aby ústavný súd spojil už existujúce disciplinárne konania vedené proti predsedovi NS SR a požiadala o vytýčenie ústneho pojednávania, keďže disciplinárne konania voči Harabinovi trvajú už veľmi dlho. Žitňanská tiež podala trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu zasahovania do nezávislosti súdu.

Návrh na začatie disciplinárneho konania obsahuje šesť bodov, v štyroch prípadoch ide podľa ministerky aj o závažné disciplinárne previnenia nezlučiteľné s funkciou sudcu. Štefan Harabin podľa nej porušil zákon v súvislosti s viacerými zmenami senátov. Porušenie zákona konštatoval už pred podaním tohto návrhu Ústavný súd SR v dvoch nálezoch. Jeden súvisí s prípadom Tipos. "Kauza Tipos v tomto smere nie je jediná," zdôraznila. V návrhu tiež ministerka tvrdí, že predseda NS SR poveroval zastupovaním počas jeho neprítomnosti sudcov, hoci mu to zákon neumožňuje. Tretí okruh skutkov sa týka dodržiavania princípu náhodného prideľovania súdnych prípadov pri mimoriadnych opravných prostriedkoch. Znamená to, že v prípadoch mimoriadnych dovolaní boli veci prideľované len do jedného senátu, čo je v príkrom rozpore s dodržiavaním princípu náhodného prideľovania.

"Zmeny právnych predpisov nestačia na zvýšenie dôveryhodnosti justície, pokiaľ vo vysokej justičnej funkcii sú ľudia, ktorí nedodržiavajú zákon a opakovane porušujú svoje zákonné povinnosti. Nikto nesmie stáť nad zákonom, ani sudca, ani predseda súdu," zdôraznila Žitňanská.

Zatiaľ posledný návrh na začatie disciplinárneho konania voči predsedovi Najvyššieho súd SR Štefanovi Harabinovi dala ministerka 3. augusta. Dôvodom bola skutočnosť, že nepodal odvolanie voči súdnemu verdiktu, ktorým uspela skupina sudcov v tzv. antidiskriminačných žalobách. Ministerka sa domnieva, že Harabin tým porušil svoju povinnosť vykonávať funkciu predsedu súdu svedomito, riadne a včas, porušil ustanovenia zákona o správe majetku štátu, a podľa ministerky porušil aj zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Vzhľadom na to, že už raz bol uznaný vinným zo spáchania závažného disciplinárneho previnenia, mu navrhla najprísnejší trest - odvolanie z funkcie sudcu.

Ústavný súd konštatoval, že predseda NS SR Štefan Harabin je vinný a porušil svoje povinnosti vyplývajúce z povinnosti riadenia súdov a o finančnej kontrole a vnútornom audite tým, že opakovane neumožnil vykonať vládny audit na NS SR. Potrestal predsedu NS SR Štefana Harabina v disciplinárnom konaní. Ako disciplinárne opatrenie mu uložil zníženie funkčného platu o 70 percent na obdobie jedného roka.

Harabin čelí ešte jednému disciplinárnemu stíhaniu, a to za obchádzanie elektronickej podateľne.

Najvyšší súd SR považuje disciplinárny návrh za volebnú kampaň. "Ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská sa dnes opäť usvedčila zo zneužitia svojich právomocí, ktoré už vyšetruje prokuratúra. Disciplinárny návrh je iba pokračovaním jej osobnej pomsty, ktorou sa snaží zakryť chaos na súdoch a svoje odborné zlyhania," uvádza sa v stanovisku Kancelárie predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina. Návrhom podľa kancelárie šéfa NS SR odpútava pozornosť od dvoch európskych justičných demaršov a skutočnosti, že Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu prijal sťažnosť Štefana Harabina voči disciplinárnemu rozhodnutiu na prednostné vybavenie.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 262 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.008 s.