práve ste tu : doma Ostatné Život bociana sa zmení na reality show

Život bociana sa zmení na reality show

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 1. apríla (WEBNOVINY) - Čoskoro bude možné sledovať online prenosy zo života bociana bieleho prostredníctvom prenosovej techniky v blízkosti hniezda, mikrofónu a kamery s nočným videním.

Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Ministerstva životného prostredia SR Beatrice Hudáková. Štátna ochrana prírody SR - Správa Tatranského Národného parku (TANAPu) bude po prenosoch zo zimného kŕmenia operencov pokračovať v online prenosoch.

Potrebnú techniku ochranári namontujú až po prílete bocianej rodiny na základnú školu v Liptovskom Mikuláši. Na jej streche bocian hniezdi. "Pozorovanie bocianov pomôže zoológom priblížiť základné biologické zákonitosti správania sa jednej bocianej rodinky od párenia, vysedenia znášky vajec až po vyletenie mladých bocianov z hniezda," informovala hovorkyňa envirorezortu.

Bocianov bude mať podľa jej slov možnosť sledovať ktokoľvek prostredníctvom webovej stránky www.spravatanap.sk alebo www.kukaj.sk.

V nedeľu 1. apríla je Medzinárodný deň vtákov a to je podľa jej slov čas, kedy začnú pod Tatry prilietať bociany. "Mnohí Európania považujú bociana za symbol šťastia a plodnosti, čo je veľmi dôležité z hľadiska jeho ochrany," uviedla Beatrice Hudáková.

Správa TANAPu plánuje pokračovať aj v online prenosoch života dravcov z našich veľhôr. Podľa nej odborní pracovníci momentálne vyberajú najvhodnejšie hniezdisko orla skalného alebo orla krikľavého. Návštevníci webovej stránky si budú môcť prepínať kamery na dva druhy vtáctva.

"Po vyletení dravcov z hniezd koncom leta Správa TANAPu plánuje 250-kilogramovú kamerovú aparatúru preniesť do alpínskeho stupňa s cieľom sledovať opäť kamzíky a svište," dodala hovorkyňa.

Vďaka webovým kamerám už štvrtý rok Správa TANAPu umožňuje milovníkom prírody prenášať kvalitné online prenosy z rôznych kútov nášho najstaršieho národného parku. "Prostredníctvom nich sa sledovali svište, orly, sokoly, kamzíky a zimné operence," uviedla pre agentúru SITA Beatrice Hudáková a dodala, že ich najnovším projektom je už spomínaný online prenos života bociana bieleho.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 113 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.012 s.