práve ste tu : doma Ostatné Začína sa veľkonočné trojdnie, veriaci idú k spovediam

Začína sa veľkonočné trojdnie, veriaci idú k spovediam

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVINY) - Dnes sa začína Veľkonočné posvätné trojdnie alebo triduum – Zelený štvrtok, Veľký piatok a Biela sobota.

Všetky dni majú bohatý liturgický obsah a symboliku. Je to spoločné pomenovanie troch dní, v ktorých si Cirkev pripomína Kristovu smrť na Veľký piatok, Krista uloženého v hrobe na Bielu sobotu a Kristovo zmŕtvychvstanie na Veľkonočnú nedeľu.

Podstatou Zeleného štvrtka je spomienka na ustanovenie Sviatosti Oltárnej i sviatosti kňazstva.

Veriaci Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku najmä na Zelený štvrtok prichádzajú na Služby Božie, aby pristúpili k spovedi a následne aj k Večeri Pánovej.

Na Službách Božích sa vo štvrtok používa aj dlhšia spovedná liturgia.

Zelený štvrtok je pre evanjelikov spomienkou na dobrého Pastiera, ktorý vyvádza svoj ľud na zelené osviežujúce pastvy (odtiaľ názov „zelený“) a uisťuje o svojej blízkosti aj v temnote smrti. Tento deň je aj spomienkou na ustanovenie Večere Pánovej, keď učeníci ako prví prijali z rúk svojho Pána dar odpustenia hriechov.

V tento deň tiež Ježiš pri stolovaní s učeníkmi vstal a začal svojim učeníkom umývať nohy. Tým poukázal na dôležitosť vzájomnej služby bez ohľadu na vek, postavenie, hodnosť a záslužnosť.

Veľký význam pre evanjelikov má nasledujúci deň - Veľký piatok (Parasceve), keď si kresťania pripomínajú umučenie Ježiša Krista. Bez Veľkého piatku by nebolo ani Veľkej noci. Smrťou sa to nekončí. Kristus v tento deň vyniesol naše hriechy na kríž, kde sa za nás obetoval.

Na to prišiel na svet. Kresťania spolu s Kristom zomierajú v hriechu, aby s ním vstali spoločne z mŕtvych. Tento deň v protestantských cirkvách nie je tak veľkolepý. Čítajú sa v chrámoch pašie. Na rozdiel od katolíckych kostolov však v evanjelických chrámoch zvonia zvony a býva aj Večera Pánova.

Biela sobota je pre evanjelikov deň hrobového odpočinku. U evanjelikov sa tento deň zvlášť nesvätí, len v niektorých zboroch sa konajú večerné služby Božie (Nocturna paschalis).

Centrom Veľkonočnej nedele (Vzkriesenie Pána – Resurcio Domini) je vzkriesenie Ježiša Krista. Bola to prvá veľká slávnosť, ktorú slávili prví kresťania. Odvtedy svätíme ako kresťanský sviatok každú nedeľu. Veľkonočný pondelok zas vyjadruje vieru kresťanov vo vzkriesenie tela z mŕtvych a s tým spojenú radosť.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 565 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.008 s.