práve ste tu : doma Ostatné Krajiny V4 by mohli mať spoločnú bojovú skupinu EÚ

Krajiny V4 by mohli mať spoločnú bojovú skupinu EÚ

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 14. apríla (WEBNOVINY) – Zoskupenie krajín Visegrádskej štvorky by mohlo vytvoriť spoločnú bojovú skupinu (Battle Group) Európskej únie. Dohodli sa na tom náčelníci generálnych štábov armád Poľska, Českej republiky, Slovenska a Maďarska v českom Mikulove a podpísali spoločné komuniké.

„Zhodli sme sa na tom, že vedúcou krajinou účelového zoskupenia v roku 2016 by malo byť Poľsko. Je to naše vojenské odporúčanie ministrom obrany na ich zasadanie, ktoré sa uskutoční v máji tohto roku,“ uviedol zástupca hostiteľskej krajiny - náčelník generálneho štábu Armády Českej republiky Vlastimil Picek.

Poľsko pre toto zoskupenie vyčlení aj najväčší príspevok - približne 1200 osôb. Česká republika do skupiny nasadí 800, Slovensko 400 a Maďarsko 350 vojakov. Podľa Piceka by Česká republika do tohto zoskupenia mala vyčleniť a riadiť zdravotnícky komponent, zabezpečiť MEDEVAC s využitím lietadla CASA alebo tzv. STRATEVAC (umožňuje nasadiť lietadlo Airbus 319 upravený na prepravu zranených vojakov).


Bojová skupina nie je uzavretá

Do zoskupenia by sa mala zapojiť aj ženijná rota, tím na likvidáciu výbušnín EOD, vrtuľníková jednotka a logistické zabezpečenie vrátane Medium Cargo roty a tímu Movement Control. „Sme schopní tiež nasadiť údernú bojovú jednotku na obrnených kolesových vozidlách Pandur,“ dodal Picek.

Slovenský príspevok do tejto bojovej skupiny by mal pozostávať zo špecialistov na radiačnú, chcemickú a biologickú ochranu a v prípade potreby je naša armáda pripravená nasadiť aj tím EOD. Bojová skupina nie je uzavretá len pre armády krajín V4. „Deklarujeme otvorené dvere aj tzv. tretím krajinám. Medzi prvými sa na prípadné rokovania o zdieľaní spôsobilostí prihlásilo Rakúsko,“ uviedol šéf slovenskej armády Peter Vojtek. Jeho maďarský kolega Tibor Benkö upozornil, že všetky armády čelia rovnakým problémom.


Skupiny vznikajú na 6 mesiacov

„Pokiaľ ich budeme riešiť spoločne, výsledky budú efektívnejšie,“ dodal. Jedným z takých spoločných nákupov by mohlo byť obstaranie radaru stredného dosahu. „Úlohou armád v tomto prípade je stanoviť požiadavky na takticko-technické dáta zbraní a zbraňových systémov. Nebudeme riešiť formu nákupu,“ vyhlásil Picek.

Bojové skupiny Európskej únie sú zostavené z vojakov viacerých štátov, ale títo zostávajú vo svojich materských armádach. Skupiny vznikajú na obdobie šiestich mesiacov, kedy sú v pohotovosti. EÚ má na každý polrok k dispozícii vždy dve takéto zoskupenia, ktoré by mohli byť rýchlo nasadené do prípadného konfliktu kdekoľvek vo svete. Je to obdoba síl rýchlej reakcie NATO.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 99 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.016 s.