práve ste tu : doma Ostatné Slovensko má v zahraničných misiách osemnásť policajtov

Slovensko má v zahraničných misiách osemnásť policajtov

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 21. apríla (WEBNOVINY) - V medzinárodných misiách pôsobí v súčasnosti 18 slovenských policajtov. Nasadení sú v Bosne a Hercegovine, v Ukrajine, v Moldavskej republike, v Kosove, Gruzínsku a Afganistane.

Za desať rokov sa v misiách vystriedalo 48 policajtov, uviedla hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

Výberové konanie policajtov na pôsobenie v misiách je veľmi náročné. Aby sa dostali do databázy, musia spĺňať prísne kritériá, poznamenala Baloghová s tým, že policajti musia prejsť fyzickými, psychologickými a jazykovými previerkami a musia spĺňať aj zdravotnú spôsobilosť.

Pred vyslaním na konkrétnu misiu policajti absolvujú prípravu v cudzej krajine a rôzne prípravné kurzy. V minulom roku sa dvaja policajti zúčastnili na kurze UNTOT (United Nations Train the Trainers Course) v Slovinsku.

Obrazom: Slovenskí policajti v zahraničných misiách


Certifikát z tohto kurzu je výnimočný tým, že ho akceptuje OSN a jeho držitelia môžu školiť policajtov určených na pôsobenie v misiách Európskej únie a OSN v renomovaných zahraničných centrách Európy. V Policajnom zbore Slovenskej republiky sú držiteľmi takéhoto certifikátu zatiaľ traja policajti.


Slovenskí policajti sú vo vysokých funkciách

Dôkazom a ocenením vysokej odbornosti a profesionality pri plnení služobných úloh v medzinárodnom prostredí je zaraďovanie niektorých policajtov do vysokých riadiacich funkcií.

Je to napríklad hlavný regionálny poradca v misii v Bosne a Hercegovine a Kosove, ale aj zástupca hlavného regionálneho poradcu a členka top manažmentu v misii v Moldavsku a Ukrajine, informovala hovorkyňa.

Za posledné desaťročie sa v rámci Európskej bezpečnostnej a obrannej politiky zriadilo viac ako 20 misií zameraných na zvládanie širokej škály kríz.

Policajti pôsobia prevažne v pozíciách radcov pre jednotlivé oblasti kriminálnej polície, vrcholového policajného manažmentu, ale poskytujú aj pomoc miestnej polícii pri vyšetrovaní jednotlivých prípadov trestnej činnosti.

Pomáhajú pri zavádzaní moderných riadiacich systémov ako aj pri rozvoji spolupráce medzi jednotlivými službami polície. Pôsobia aj na zlepšenie vnímania polície očami verejnosti v krajine.


Prácu Slovákov už ocenili

Veľkou výhodou slovenských policajtov je znalosť miestneho jazyka najmä v oblastiach západného Balkánu, čo uľahčuje spoluprácu s domácim obyvateľstvom. V pracovnom čase nosia služobnú rovnošatu s označením príslušnosti k misii, ktorou reprezentujú Policajný zbor a Slovenskú republiku.

Uznesenie na plnenie úloh v rámci spoločnej európskej bezpečnostnej a obrannej politiky Európskej únie prijala slovenská vláda v roku 2000. Do 31. decembra 2002 Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky zabezpečilo legislatívne, finančné a organizačné podmienky.

V rámci Úradu medzinárodnej policajnej spolupráce Prezídia Policajného zboru vzniklo 1. januára 2003 oddelenie, ktoré metodicky riadi činnosť policajtov dlhodobo vyslaných na výkon štátnej služby v zahraničí.

Za službu v misii európskej bezpečnostnej a obrannej politiky udelil minulý rok medaily všetkým policajtom pôsobiacim v misiách v roku 2011 generálny tajomník Rady Európskej únie Javier Solana, po návrate z misií ich ocenil aj vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic a prezident Policajného zboru Jaroslav Spišiak.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 62 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.016 s.