práve ste tu : doma Ostatné Šrotovné je už minulosť

Šrotovné je už minulosť

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

Dotácie na zošrotovanie starého vozidla a na kúpu nového sú už opäť minuté. V poradí druhé šrotovné bolo ukončené 14. apríla 2009 (utorok) krátko po sedemnástej hodine, kedy šrotoviská prijali na zošrotovanie 22 100 automobilov.

eZAP je systém, ktorý registruje počet spracovaných vozidiel. Tento systém bol automaticky uzavretý a na jeden deň vypnutý. Všetci spracovatelia boli následne požiadaný Združením automobilového priemyslu SR, aby v tomto čase pozastavili preberanie ďalších automobilov na spracovanie. Dotácie druhého kola šrotovného boli obnovené 6. apríla 2009.

O ďalšom kole šrotovného sa doposiaľ nehovorí. Kompetentní sa týmto budú zaoberať až niekedy v budúcom období. "Treba urobiť najprv dôkladnú analýzu. Treba sa poučiť z toho, čo sa udialo v druhej vlne, a v prvom rade treba zlikvidovať tie vraky, ktoré zostali na šrotoviskách, čiže určite v najbližšej dobe nebudeme uvažovať s predĺžením šrotovného. O všetkom však rozhodne Rada pre hospodársku krízu," takto sa k tomu vyjadril minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Minister taktiež hovorí o zneužívaní postavenia v niektorých prípadoch v rámci šrotovného ako sú napr.: zavedený poradovník na šrotoviskách, či zvýšenie cien vozidiel.

Štátom poskytované šrotovné v druhom kole malo sumu 22,1 mil. eura.

Zákazníci, ktorí dali spracovať svoje vozidlo deň po skončení prvého kola, čiže 26. marca dostali prednostnú dotáciu na kúpu nového automobilu. Ministerstvo hospodárstva SR udáva počet 671. V druhom kole šrotovného rezort umožnil dotáciu v sume 100eur pod podmienkou, že aj predávajúci poskytne takúto sumu (1000eur) a viac. Zákazník mohol uplatniť šrotovné pri kúpe vozidla nad 25 tis. Eur tak ako to bolo aj v prvom kole. Rovnaký zostal aj vek automobilu, ktorý má byť zošrotovaný, čiže muselo mať viac ako 10 rokov.

V prvej šrotovnej vlne trvajúcej od 9. do 25. marca bolo na Slovensku zošrotovaných 22,1 tis. Automobilov a do konca marca bolo so štátnou dotáciou predaných a aj rezervovaných takmer 17 tis vozidiel (16 985). Hodnota týchto vozidiel sa vyšplhala až do výšky 153,91 mil. eur. Celková suma dotovaná Ministerstvom hospodárstva bola 25,42 mil. eur a do štátneho rozpočtu z DPH týchto vozidiel pribudlo 28.63 mil. eur. Ďalej sa do štátnej pokladnice prirátajú kolky za vyradenie a poplatky za vydanie evidenčného čísla a prihlásenie 22,1 tis. Vozidiel. Podľa ZAP je táto suma 1. 48 mil. eur.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 322 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.012 s.