práve ste tu : doma Politika Petranský viní vládu za pokus likvidácie nezávislosti ústavu

Petranský viní vládu za pokus likvidácie nezávislosti ústavu

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 20. decembra (WEBNOVINY) - Vláda Ivety Radičovej sa podľa predsedu Ústavu pamäti národa (ÚPN) Ivana Petranského v uplynulom roku snažila o likvidáciu politickej nezávislosti ústavu.

Petranský to povedal dnes na tlačovej besede v Bratislave s tým, že to považuje za jedno z najväčších negatív v činnosti ústavu za uplynulý rok. Ďalším výrazným negatívom je podľa neho fakt, že ústav ani po deviatich rokoch existencie nemá vlastnú budovu.

Petranský kritizoval predsedníčku vlády Ivetu Radičovú za to, že ňou zriadená komisia pripravila návrh zákona, ktorý mal nahradiť zákon o pamäti národa. Zákon podľa Petranského komisia pripravila v úplnom utajení a pod prísnym informačným embargom a nebola o ňom verejná diskusia.

Materiál má podľa predsedu ÚPN nízku kvalitu, o čom svedčí množstvo pripomienok. Vláda zákon nakoniec schválila 7. decembra. "Tento materiál nemožno považovať za nič iné, ako za účelovú zmenu, ktorá má vytvoriť predpoklady na personálne preobsadenie orgánov ústavu a likvidáciu jeho politickej nezávislosti," povedal Petranský.Prepúšťanie zamestnancov

Vláda Ivety Radičovej tým podľa neho negovala filozofiu, na ktorej Ján Langoš ústav postavil. Za ďalšie negatívum v činnosti ústavu označil Petranský aj znižovanie jeho rozpočtu. Na rok 2012 dostane ústav podľa neho o 200-tisíc eur menej ako potrebuje, v dôsledku čoho bude musieť prepustiť 10 až 15 percent pracovníkov.

Medzi najväčšie úspechy za rok 2011 radí predseda ÚPN fakt, že iniciatíva na zriadenie Múzea zločinov komunizmu našla odozvu, výsledkom ktorej je zámer zriadiť takúto inštitúciu v podobe organizačnej zložky ústavu. To, kde múzeum nakoniec bude sídliť, je podľa Petranského plne v rukách ministerstva kultúry a vlády. Vláda sa však podľa neho snaží odložiť riešenie tejto otázky s tým, že je najprv potrebná zmena zákona.

Podľa šéfa ÚPN to však nie je pravda a múzeum by sa mohlo začať budovať okamžite, problémom sú peniaze. Za úspech uplynulého roka považuje Petranský napríklad aj výstavu o dejinách ŠtB na Slovensku Prísne tajné, ktorá sa podľa neho stretla s mimoriadnym ohlasom a vysokou návštevnosťou a tiež zverejnenie organizačnej štruktúry a databázy príslušníkov Spravodajských zložiek 11. brigády Pohraničnej stráže Bratislava v rokoch 1951 - 1973.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 139 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.015 s.