práve ste tu : doma Politika Možno sa dozviem, že som na VOS jedol deti, hnevá sa Galko

Možno sa dozviem, že som na VOS jedol deti, hnevá sa Galko

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 20. decembra (WEBNOVINY) - Bývalého ministra obrany Ľubomíra Galka (SaS) už prestávajú baviť neustále sa vynárajúce nové informácie o tom, čo sa malo diať vo Vojenskom obrannom spravodajstve počas jeho funkčného obdobia.

"Zajtra sa možno dozviem, že som na VOS údajne jedol malé deti," povedal.

Podľa neho sa všetky informácie ukazujú ako jednoznačné lži. Nevie si predstaviť, že by sa podieľal na pokuse vymazať nahrávací systém VOS, ktorý sa podľa poslanca Roberta Kaliňáka (Smer-SD) odohral v deň, keď prezident ohlásil, že odvolá vládu.

"Ja osobne si neviem predstaviť, že by som sa pred piatimi týždňami o niečo pokúšal, zrejme asi nezákonného, v súvislosti s nejakým mazaním dát a potom keď by sa mi to nepodarilo, tak by som to päť týždňov potom nechal tak - s prepáčením, za päť týždňov by som ten počítač aj zjedol," vyhlásil Galko.

Podľa poslanca NR SR Milana Laurenčíka (SaS), ktorý dnes bol s Kaliňákom a ďalšími členmi branno-bezpečnostného výboru parlamentu na prieskume vo VOS, by mazanie nemalo žiadnu logiku. "Ak sa podarilo zmazať len štyri dni a technicky by to bolo možné, určite by sa podarilo zmazať aj zvyšok údajov a ostatné údaje tam sú," argumentoval.


Kaliňák sa pustil do Galka

Na VOS došlo podľa poslanca Roberta Kaliňáka (Smer-SD) k pokusu o úplné vymazanie celého odpočúvacieho systému. Podľa jeho slov sa pokus odohral 14. októbra, teda v deň, keď prezident ohlásil, že odvolá vládu. „V ten istý deň došlo vo večerných hodinách aj k pokusu o vymazanie celého systému, ktorý sa však úplne nepodaril,“ povedal Kaliňák.

K tomuto zisteniu sa podľa neho dostali členovia branno-bezpečnostného výboru parlamentu počas dnešného prieskumu vo VOS.

V spomínaný deň mali byť podľa Kaliňákových slov aj „zhodené“, teda ukončené odpočúvania novinárov a iných ľudí.

Okrem toho sa podľa Kaliňáka zistilo, že agent, ktorý mal údajne odmietnuť ísť na detektor lži, vôbec nebol jediný. „Na detektore nebolo ďalších šesť pracovníkov, ktorí vlastne z VOS-ky utiekli po prevalení škandálu,“ uviedol Kaliňák. Podľa jeho slov sa pracovník VOS, o ktorom sa pôvodne hovorilo, že odmietol detektor lži, mohol oboznámiť len s malou časťou obsahu informácií z materiálov, ktoré unikli do médií. „Ale tí šiesti sa mohli oboznámiť so všetkým,“ tvrdí Kaliňák s tým, že oni na detektor lži poslaní neboli.

Poslanci dospeli podľa Kaliňáka aj k ďalším vážnym zisteniam. Ako dodal, našiel sa spis, kde kopírovaním veľmi podrobného odôvodnenia došlo s najväčšou pravdepodobnosťou k odpočúvaniu nevinnej osoby. Poslanec hovorí, že v tomto prípade ide o podvod a okrem toho sú tam vymyslené dôvody. „Pričom tento človek nemal žiadny vzťah, zatiaľ preukázaný, k ministerstvu obrany,“ dodal Kaliňák.

Veľké množstvo spisov malo podľa Kaliňáka sfalšované údaje, či bol alebo nebol splnený účel odpočúvania. Tieto údaje sa posielajú výboru raz ročne, keď sa podľa zákona predkladá správa, v ktorej sa uvádza, aký počet odpočúvaní z celkového množstva splnil účel. „Ukazuje sa, že veľká väčšina nesplnila účel a toto bolo v správe posielanej výboru zo strany ministra obrany Galka sfalšované,“ dodal Kaliňák.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 137 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.010 s.