práve ste tu : doma Slovak Aid Projekt charity v Gruzínsku sa chýli ku koncu

Projekt charity v Gruzínsku sa chýli ku koncu

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 4. novembra (WEBNOVINY) - Projekt Slovenskej katolíckej charity (SKCH), ktorá v gruzínskom Khobi pomáha vnútorným presídlencom adaptovať sa do života, finišuje. Dvaja slovenskí a traja gruzínski experti - členovia projektového tímu - vypracovali na základe analýzy strategický dokument Poskytovanie pomoci pre presídlencov na regionálnej úrovni v Gruzínsku.

Dokument bol odsúhlasený obidvoma partnermi, Slovenskou katolíckou charitou aj Ministerstvom pre presídlencov, utečencov a bývanie v Gruzínsku. Bude slúžiť pre ministerstvo v Gruzínsku ako aj pre Regionálne centrá pre presídlencov ako nástroj na koordináciu pomoci.

"Dobudovali sme a skolaudovali za pomoci gruzínskeho partnera vodovod v centre pre presídlencov Thorsa, mesto Khobi. Bol zakúpený farmársky traktor spolu s príslušenstvom a vybudovaný prístrešok na garážovanie. Postavili sme oplotenie areálu centra presídlencov, momentálne prebiehajú úpravy terénu areálu - vyrovnávanie nerovností na prístupovej ceste, betónovanie chodníkov v rámci areálu domov presídlencov," povedala agentúre SITA projektová manažérka Júlia Aguado.

Slováci nakúpili a poskytli pre rodiny presídlencov hnojivo - 250 kg liadku, v najbližšom čase nakúpia pracovné náradia (motyky, rýle, hrable) na obrábanie pôdy. Na 4. decembra je pripravovaná študijná cesta štyroch expertov z partnerskej inštitúcie na Slovensko. "Cieľom tejto cesty je zaškolenie presídlencov (neskôr školiteľov) pre aplikáciu správnej poľnohospodárskej praxe a umiestnenie produkcie na miestnom trhu," hovorí Aguado o projekte, ktorý by sa mal definitívne skončiť už v decembri.Gruzínsko, ktoré od 90. rokov minulého storočia zažilo viacero vojenských konfliktov, podľa generálneho sekretára SKCH Radovana Gumuláka pomoc potrebuje. „V regióne okolo mesta Khobi je veľmi malá šanca sa zamestnať a tak poľnohospodárska produkcia je jedinou šancou pre miestnych ľudí, ako sa uživiť,“ hovorí Gumulák. Pracovníci SKCH v rámci projektu, ktorý sumou viac ako 150-tisíc eur podporila vláda z prostriedkov SlovakAid, zintenzívnili prácu s komunitou a pomáhajú jej zabezpečiť si živobytie poľnohospodárskou výrobou.

Gruzínsko po konfliktoch s Abcházskom a v auguste 2008 s Ruskom o Južné Osetsko zažilo masový presun obyvateľstva gruzínskeho pôvodu z týchto oblasti do regiónov, hlavne však do hlavného mesta Tbilisi a jeho okolia. Po konfliktoch v 90. rokoch sa presídlilo okolo 500-tisíc obyvateľov, z ktorých sa časť vrátila späť, no stále z tohto obdobia je evidovaných viac ako 251-tisíc presídlencov. Po konflikte v Južnom Osetsku sa mimo svojich domovov dostalo viac ako 26-tisíc obyvateľov.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 46 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.010 s.