práve ste tu : doma Slovak Aid Naša finančná humanitárna pomoc je nízka,tvrdia mimovládky

Naša finančná humanitárna pomoc je nízka,tvrdia mimovládky

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) - Do krajín postihnutých prírodnými či ekologickými katastrofami posielame málo peňazí. V minulom roku sme poskytli humanitárnu pomoc v celkovej výške 1,89 milióna eur, väčšina z tejto pomoci však bola materiálna a nie finančná. Informuje o tom hodnotiaca správa, ktorú vypracovala Platforma mimovládnych rozvojových organizácií, ktorá zastrešuje 31 slovenských mimovládnych organizácií, zaoberajúcich sa najmä zahraničnou rozvojovou a humanitárnou pomocou.

Ministerstvo vnútra SR poskytlo materiálnu pomoc Afganistanu, Albánsku, Čiernej Hore, Čile, Haiti, Pakistanu, Palestíne, Svätej Lucii a Ukrajine v hodnote 1,64 mil. eur. Finančná pomoc, ktorú má na starosti rezort diplomacie, sa v roku 2010 realizovala formou deviatich humanitárnych a jedného posthumanitárneho projektu v štyroch krajinách - Haiti, Pakistan, Moldavsko a Maďarsko.

Všetky štyri štáty zasiahli prírodné katastrofy a pomohli sme im sumou 255-tisíc eur. Projekty realizovali mimovládne organizácie a súkromné záchranné tímy. "Finančná humanitárna pomoc je efektívnejšia najmä z dôvodu úspory prepravných nákladov, možnosti nákupu v mieste pôsobenia, čím sa podporuje miestna ekonomika," píše sa hodnotiacej správe s tým, že v porovnaní s celkovým objemom poskytnutej pomoci je však finančná pomoc nízka.

V priemere na jeden projekt ministerstvo zahraničných vecí poskytlo 25-tisíc eur. To podľa predstaviteľov mimovládnych organizácií predstavuje len "symbolickú prítomnosť slovenských subjektov v postihnutých krajinách".

Po ničivom zemetrasení na Haiti bola finančná pomoc využitá na sanitáciu, obnovu infraštruktúry a posttraumatickú pomoc deťom a rodinám. V Pakistane, postihnutom silnými monzúnovými dažďami, boli opravené rodinné obydlia, čistená voda, zlepšená hygiena a poskytnutá zdravotná starostlivosť. Na odstraňovanie dôsledkov povodní bola poskytnutá pomoc aj Moldavsku, kde bola rekonštruovaná hrádza. Maďarom sme pomohli pri odstraňovaní následkov ekologickej katastrofy.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 346 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.013 s.