práve ste tu : Ekonomika Analýzy Rast HDP prevýšil očakávania centrálnej banky

Rast HDP prevýšil očakávania centrálnej banky

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

Foto: BRATISLAVA 31. mája (WEBNOVINY) - Hospodárstvo Slovenska sa v prvom štvrťroku vyvíjalo pozitívnejšie, ako predpokladala Národná banka Slovenska (NBS). Priaznivejší vývoj zaznamenala centrálna banka aj na trhu práce. "Rast hrubého domáceho produktu, ako aj oživenie trhu práce, bolo v prvom štvrťroku v porovnaní s očakávaniami NBS rýchlejšie,“ konštatovala v utorok Banková rada centrálnej banky po prerokovaní správy o ekonomickom vývoji za apríl 2011.

Podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu hrubý domáci produkt (HDP) v prvom kvartáli tohto roka medziročne vzrástol o 3,5 %, čo je rovnaké tempo, aké zaznamenal v posledných troch mesiacoch vlaňajška. Medzikvartálne však hospodárstvo krajiny v prvom štvrťroku stúplo podľa sezónne upravených údajov o 1 %, kým v štvrtom štvrťroku minulého roka stúplo o 0,9 %.

V aktuálnej strednodobej predikcii centrálna banka zvýšila odhad rastu hrubého domáceho produktu pre tento rok z decembrových 3 % na 3,3 %. V budúcom roku predpokladá NBS rast ekonomiky o 4,5 %, kým ešte v závere vlaňajška očakávala rast HDP v roku 2012 o 4 %. V roku 2013 by rast ekonomiky mal zrýchliť až na 5,2 %.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 292 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.012 s.