práve ste tu : Ekonomika Analýzy Saxo Bank: Zmätky v znamení Grécka

Saxo Bank: Zmätky v znamení Grécka

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

Steen JakobsenFoto: Saxo BankBRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) - Novinové titulky, ktoré v jednej chvíli nahrávajú riziku a v nasledujúcej idú proti nemu, spôsobujú prudké zmeny nálad na trhu a sú pre investorov nesmierne frustrujúce, pretože viditeľnosť na trhoch sa neustále zhoršuje a deň odo dňa je ťažšie odhadnúť, ako sa trhy v najbližšom výhľade zachovajú, tvrdí hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen.

"Stále máme čo do činenia iba s politickými riešeniami, ktoré sa snažia kúpiť si viac času podľa hesla ´extend and pretend, teda pôžičkami predlžovať existujúci stav a predstierať, že je všetko v poriadku a snažia sa problém platobnej neschopnosti riešiť poskytovaním ďalšie likvidity,", hovorí Jakobsen.
 
Podľa neho grécky parlament s najväčšou pravdepodobnosťou prejednávaný úsporný balíček schváli, avšak dlhodobé dodržiavanie prijatých úsporných opatrení už je problematickejšie. Okrem toho je síce pozornosť sveta upretá na Grécko, ale sú tu aj ďalšie problémy - situácia v Španielsku sa vyvíja od desiatich k piatim a Čína čelí masívnym problémom so splácaním pôžičiek poskytnutých miestnym samosprávam, so stavom bankového systému a do istej miery tiež so sociálnymi nepokojmi.

"Je dobré, že sa svetoví politici sústredia na správy z Grécka, pretože na pozadí každodenného boja o osud Grécka dochádza k dramatickému spomaleniu svetovej ekonomiky. Svet čelí rastúcemu sociálnemu napätiu. Všetky riešenia, ktoré boli prijaté v Európe, USA a Číne, sa podľa všetkého snažia len zachovať status quo na úkor tvorby nových pracovných miest a rastu produktivity", konštatuje.

"Aj napriek prebiehajúcej realizácii plánu A by sa to po skutočnom prechode parlamentným procesom ešte mohlo čoskoro zvrtnúť práve preto, že je to skoro to isté: áno, v Grécku sme sa vyhli "kríze hotovosti", ale z hľadiska ratingových agentúr sa súčasne vytvára potenciál pre úverovú udalosť. Možno ešte dôležitejšie je, že pri nadchádzajúcom vypočutí na nemeckom ústavnom súde, ktoré sa začalo 5. júla, sa bude len ťažko argumentovať, že tento "posledný záchranný plán" je plánom na záchranu Európy - Grécka áno, ale Európy sotva!," domnieva sa hlavný ekonóm Saxo Bank.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 165 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.012 s.