práve ste tu : Ekonomika Burzy Slovensko v pondelňajšej aukcii nepredalo žiadne dlhopisy

Slovensko v pondelňajšej aukcii nepredalo žiadne dlhopisy

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

Predaj štátnych bondov v tomto roku
Slovensko v tomto roku v osemnástich domácich aukciách štátnych bondov už predalo cenné papiere za takmer 2,4 mld. eur. Okrem toho sa bondy za 200 mil. eur emitovali do vlastného portfólia Ministerstva financií SR a v rámci dvoch syndikátov predal štát tiež bondy zo série 213 a 214 v celkovom objeme 2,25 mld. eur. Zhruba polovicu slovenského dlhu, v sume 2,15 mld. eur, pritom v tomto roku zatiaľ refinancovali zahraniční investori.
BRATISLAVA 14. novembra (WEBNOVINY) - Slovensko v pondelňajšej aukcii päťročných štátnych bondov nepredalo žiaden cenný papier. Dopyt po slovenských dlhopisoch pritom dosiahol len 13 mil. eur, pričom priemerná ponúknutá cena dosiahla 92,4923 %. Informovala o tom štátna Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

"Sme sklamaní z dopytu, ale viac-menej to reflektuje situácie v Európe, predovšetkým v Taliansku alebo v Slovinsku,“ reagoval na výsledky aukcie pre agentúru Reuters šéf ARDAL-u Daniel Bytčánek, podľa ktorého napriek tomu zostáva Slovensko v relatívne komfortnej pozícii pri refinancovaní dlhu.

V minulom roku získal štát z predaja štátnych bondov na finančných trhoch 7,094 mld. eur. Predstavovalo to významný nárast zo 4,208 mld. eur z roku 2009, čo spôsobila najmä zvýšená potreba refinancovania deficitu štátneho rozpočtu. Vlaňajší predaj pritom zahŕňal aj 3,5 mld. eur zo syndikovaného predaja dvoch emisií benchmarkových dlhopisov z apríla a októbra minulého roka. Okrem toho štát vlani predal štátne pokladničné poukážky za 2,421 mld. eur, kým v roku 2009 to bolo za 1,259 mld. eur.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 161 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.013 s.