práve ste tu : Ekonomika Burzy Slovensko predalo pokladničné poukážky za vyše 124 mil. eur

Slovensko predalo pokladničné poukážky za vyše 124 mil. eur

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

V minulom roku získal štát z predaja štátnych bondov na finančných trhoch 7,094 mld. eur. Predstavovalo to významný nárast zo 4,208 mld. eur z roku 2009, čo spôsobila najmä zvýšená potreba refinancovania deficitu štátneho rozpočtu. Vlaňajší predaj pritom zahŕňal aj 3,5 mld. eur zo syndikovaného predaja dvoch emisií benchmarkových dlhopisov z apríla a októbra minulého roka. Okrem toho štát vlani predal štátne pokladničné poukážky za 2,421 mld. eur, kým v roku 2009 to bolo za 1,259 mld. eur.BRATISLAVA 5. decembra (WEBNOVINY) - Slovensko sa po dvoch aukciách dlhopisov s minimálnym záujmom investorov vracia k financovaniu dlhu cez štátne pokladničné poukážky. V pondelňajšej aukcii 217-dňových cenných papierov si na trhu požičalo 124,1 mil. eur a po troch posledných aukciách prvýkrát prejavili záujem o slovenské cenné papiere aj zahraniční investori, ktorí nakúpili slovenské poukážky za 84,1 mil. eur.

Celkový dopyt v pondelňajšej aukcii štátnych pokladničných poukážok pritom dosiahol 207,6 mil. eur, z čoho záujem o cenné papiere za 84,1 mil. eur prejavili investori zo zahraničia. Priemerná požadovaná úroková sadzba predstavovala 2,2556 % p.a., Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) napokon akceptovala ponuky pri úrokovej sadzbe 2,1800 % p.a.

Slovensko si tak na financovanie svojho dlhu cez pokladničné poukážky požičalo iba piatykrát v tomto roku, z toho dvakrát za posledné dva týždne, keď sa štátnej ARDAL nedarilo na trhu umiestňovať dlhopisy. V aukcii spred dvoch týždňov predal štát pokladničné poukážky za 260 mil. eur pri úrokovej sadzbe 2,1327 % p.a.

Celkovo si v doterajších štyroch tohtoročných aukciách štátnych pokladničných poukážok, ktoré sú krátkodobejšou alternatívou financovania štátneho dlhu, štát od investorov požičal 893,1 mil. eur. Cez štátne dlhopisy si na trhu štát požičal ďalších vyše 4,5 mld. eur.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 178 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.009 s.