práve ste tu : Ekonomika Ekonomické správy Slovensko sa vyhne recesii aj rapídnemu hospodárskemu rastu

Slovensko sa vyhne recesii aj rapídnemu hospodárskemu rastu

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) - Slovensko sa recesii, teda poklesu ekonomiky, zrejme tento rok vyhne. Po tom, čo to v pondelok predikovalo v predbežnej prognóze ministerstvo financií, tento názor potvrdzujú aj analytici oslovení agentúrou SITA.

"Očakávam, že ekonomika má šancu vyhnúť sa recesii. Posledné čísla z Nemecka, ako aj čiastkové správy od nás tieto vyhliadky zlepšili,“ uviedol analytik ČSOB Marek Gábriš. V každom prípade však nemožno očakávať žiaden rapídny rast, úspechom zrejme bude aj hospodársky rast okolo jedného percenta. "Stále by som povedal, že pôjde o takzvanú pozitívnu nulu, teda malý rast v pásme od 0 do 1 %. Podľa mňa zatiaľ skôr v spodnej polovici pásma,“ dodáva Gábriš.

Mierne optimistickejší sú analytici VÚB banky. "Pre rok 2012 odhadujeme rast reálneho hrubého domáceho produktu na úrovni 1 % medziročne,“ tvrdí Andrej Arady z VÚB banky. Aktuálne pritom komerčné banky na Slovensku v priemere očakávajú v budúcom roku hospodársky rast na úrovni 0,8 %.

Podľa Vladimíra Vaňa z Volksbank Slovensko krajina ešte stále ťaží z výhod šťastne načasovaného prijatia eura, ktoré posilňuje konkurencieschopnosť slovenských firiem voči susedom z Maďarska a Poľska. Pomáha tiež pokračujúci trend geografickej optimalizácie výrobných kapacít nadnárodných koncernov. "Nad vyhliadkami na tento rok však aj naďalej visí Damoklov meč pokračujúcej neistoty, ktorú potenciálne môže prehĺbiť opakovaná eskalácia turbulencií na európskom dlhopisovom trhu,“ konštatuje Vaňo.

Ministerstvo financií vo svojej predbežnej prognóze, ktorú ešte posúdia analytici štátnych a súkromných inštitúcií, znížilo odhad tohtoročného rastu z pôvodných 1,7 % na 1,1 %.

Aktuálne vyhliadky naznačujú potrebu miernejších konsolidačných opatrení, ako sa pôvodne zamýšľalo aj podľa Mareka Gábriša z ČSOB. "V každom prípade by bolo dobré tak či tak začať upratovať výdavkovú stranu verejných financií. Pozitívny dopad niektorých opatrení totiž trvá dlhšie kým sa premietne,“ dodáva Gábriš.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 144 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.010 s.