práve ste tu : Ekonomika Ekonomické správy Platy sestier vyvolávajú obavy zo zatvárania ambulancií

Platy sestier vyvolávajú obavy zo zatvárania ambulancií

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) - Asociácia súkromných lekárov (ASL) žiada poslancov, vládu ale najmä zdravotné poisťovne, aby zabezpečili pre ambulantný sektor potrebné financie na zvýšenie miezd sestier. Reagovala tak na minulotýždňové schválenie zákona o minimálnych mzdových požiadavkách sestier a pôrodných asistentiek.

Podľa prezidenta asociácie Ladislava Pásztora je situácia naozaj kritická a môže ju vyriešiť jedine navýšenie cien kapitačných platieb. "Chápeme potreby sestier a nikdy sme nepovedali, že si nezaslúžia vyššie mzdy, ale takýmto spôsobom to urobiť, je zlé a nepochopiteľné a nutne to vedie k ohrozenia prežitia ambulancií," povedal Pásztor. Nebudú mať totiž dostatok zdrojov na vlastný chod. Súkromní lekári chcú preto rokovať s poisťovňami, neočakávajú však "optimistické riešenie".

Ohrozené sú podľa Pásztora najmä ambulancie všeobecných lekárov pre dospelých, ktoré majú menej ako 1400 registrovaných pacientov a ambulancie detských lekárov s menej ako 900 pacientmi. V prvom prípade pritom takéto ambulancie tvoria asi pätinu a v druhom asi štvrtinu všetkých uvedených ambulancií. Väčšina z nich sa nachádza na vidieku.

"Môžu z jedného dňa na druhý zatvoriť svoje dvere a tieto obavy máme najmä u starších kolegov. Možno toto je ten posledný klinec do rakvy," vyhlásil Pásztor. Podľa neho môže ísť o stovky ambulancií, ktoré nebude mať kto nahradiť.

Ohrození sú však údajne aj špecialisti, z nich najmä pľúcni lekári. Ak pritom lekári mzdy sestrám nedvihnú podľa zákona, ktorý začne platiť od apríli tohto roka, vystavujú sa pokute od Národného inšpektorátu práce až do výšky 100 tis. eur.

Okrem problémov s rastom platov sestier, sa lekári sťažujú aj na zmeny v očkovaní. "Je to akútny a veľký problém najmä pediatrov," tvrdí Pásztor. Od decembra už totiž vakcíny nevyberajú rodičia v lekárni, ale priamo lekár a ten za ne aj platí. Náklady mu následne prepláca zdravotná poisťovňa. Asociácia súkromných lekárov má v prípade pediatrov strach najmä z revíznych lekárov.

"Majú predpísané očkovanie v presne určených časoch, ak má zaočkovať dieťa trojmesačné a dieťa je choré alebo nepríde, tak poisťovňa očkovaciu látku neuhradí, lebo je zaočkované štvormesačné dieťa," objasnil Pásztor. Spomenul pritom prípad lekára z Trenčianskeho kraja, ktorému už takto poisťovňa neuhradila dve vakcíny. Lekári očakávajú, že nový parlament vráti systém do pôvodného stavu.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 135 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.011 s.