práve ste tu : Ekonomika Ekonomické správy Maďarsko ustúpi únii, chce finančnú pomoc

Maďarsko ustúpi únii, chce finančnú pomoc

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BUDAPEŠŤ 18. apríla (WEBNOVINY) - Maďarská vláda v utorok predložila do parlamentu novelu zákona o centrálnej banke. Zo zákona by mali vypadnúť niektoré kritizované ustanovenia vrátane povinnosti rady pre monetárnu politiku centrálnej banky predkladať svoju agendu vláde, či zámeru zlúčiť centrálnu banku s úradom pre dohľad nad finančným trhom (PSZAF).

Viaceré sporné otázky však zostávajú otvorené a nie je isté, či bude Európska komisia považovať ústupky za dostatočné, informovala agentúra Reuters.

Zákon o maďarskej centrálnej banke aj po novelizácii naďalej počíta s rozšírením počtu členov rady pre monetárnu politiku centrálnej banky, znížením platu súčasného guvernéra banky a právom vlády vymenovať tretieho viceguvernéra. Všetky tieto opatrenia opakovane kritizovala Európska centrálna banka (ECB).

Maďarsko chce získať od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF) finančnú pomoc. Začatiu formálnych rokovaní však bránia právne spory s Bruselom. Európska komisia vedie proti Maďarsku konania pre viaceré zákony, ktoré sa týkajú nezávislosti centrálnej banky, fungovania úradu pre ochranu osobných údajov alebo odchodu sudcov do dôchodku.

Komisia taktiež vo februári navrhla pozastaviť od budúceho roka Maďarsku vyplácanie eurofondov v hodnote 495 miliónov eur. Zdôvodnila to príliš vysokým deficitom maďarských verejných financií.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 244 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.013 s.