práve ste tu : Ekonomika Ekonomické správy Prezident Sarkozy chce podporiť export nižším kurzom eura

Prezident Sarkozy chce podporiť export nižším kurzom eura

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

PARÍŽ 18. apríla (SITA, Reuters) - Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy naďalej vyzýva na diskusiu o úlohe, ktorú by mohla zohrávať Európska centrálna banka (ECB) pri podpore ekonomiky.

Výmenný kurz eura je téma, o ktorej treba diskutovať s prezidentom ECB Mariom Draghim, vyhlásil v stredu Sarkozy. "Keď euro príliš posilní, naši exportéri nemôžu predávať a prichádzajú o peniaze nie preto, že nie sú konkurencieschopní, ale preto, že euro je príliš drahé ... o tomto by sme mali diskutovať s prezidentom ECB," povedal Sarkozy pre televíznu stanicu BFM TV.

Názor, že ECB by mohla politikou výmenných kurzov podporiť export a hospodársky rast eurozóny, vyslovil francúzsky prezident už v utorok. Rozšírenie mandátu ECB by si podľa neho nevyžadovalo zmeny v zmluve o EÚ.

Počas víkendu zase prezident vyhlásil, že eurozóna bez podpory ECB nedosiahne dostatočnú mieru hospodárskeho rastu. Reagoval tým na vyjadrenia svojho socialistického protikandidáta Francoisa Hollandeho, ktorý navrhuje, aby európski lídri začlenili do paktu rozpočtovej zodpovednosti klauzulu o hospodárskom raste. Hlavnou úlohou ECB je udržanie cenovej stability eurozóne, jej mandát však nepočíta s opatreniami na podporu ekonomiky.

Výzvu francúzskeho prezidenta, aby sa mandát ECB rozšíril o podporu hospodárskeho rastu, odmietla nemecká vláda. Hovorca kancelárky Angely Merkelovej v pondelok zdôraznil, že pozícia Berlína v otázke nezávislosti ECB je známa a dlhodobo nemenná.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 310 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.009 s.