práve ste tu : Ekonomika Ekonomické správy Med bude drahší, tvrdia včelári

Med bude drahší, tvrdia včelári

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) - Medu bude tohto roku podľa včelárov pravdepodobne menej a jeho cena porastie.

Dôvodom je podľa vedúceho Ústavu včelárstva v Liptovskom Hrádku Jána Kopernického chladné počasie v období kvitnutia. "V mnohých nížinných regiónoch včelári už signalizujú zmrznutie kvetných púčikov agátu," uviedol pre agentúru SITA Kopernický.

To, koľko medu nakoniec v tomto roku včelári získajú, bude záležať najmä od vývoja počasia v najbližších štyroch až šiestich týždňov. "Tie budú pre rozvoj včelstiev a jarné znášky rozhodujúce," doplnil Kopernický.

Včelári podľa jeho slov očakávajú, že v tomto roku bude nedostatok repkového medu, keďže farmári museli pre nedostatok vlahy vyorávať plodiny na viac ako jednej tretine zasiatych plôch. "Znáška z repky bude v závislosti od počasia v období jej kvitnutia, no mednatosť parciel bude v priemere nižšia a v žiadnom prípade nedoženie jarný deficit vlahy," konštatuje Kopernický.

Nie všetci včelári však umiestnili na trh vlaňajší repkový med, takže aj rozdiely oproti minulému roku nebudú v tomto roku až také výrazné. "Predpokladáme však, že nákupná cena repkového medu mierne porastie," dodal.

Deficit medu z repky ozimnej môže podľa Kopernického čiastočne vykryť výsev repky jarnej. Tá však poskytuje menej peľu aj nektáru. "Úrodu semien olejnín zrejme vyrovná až slnečnica, v prípade ktorej predpokladáme zvýšený výsev, čo by včelárom mohlo pomôcť stabilizovať stavy včelstiev," dodal Kopernický. Rozhodujúcu rolu však bude mať množstvo zrážok a klimatické podmienky v období kvitnutia.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 44 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.016 s.