práve ste tu : Ekonomika Ekonomické správy Španieli si vydýchli, dostali od centrálnej banky peniaze

Španieli si vydýchli, dostali od centrálnej banky peniaze

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

MADRID 20. apríla (WEBNOVINY) - Španielske banky majú pre tento rok pokryté svoje finančné potreby, a to vďaka mimoriadnym trojročným úverom od Európskej centrálnej banky.

Informovala o tom vo štvrtok španielska centrálna banka v prezentácii pre investorov v Londýne.

So Španielskom sa opäť spája dlhová kríza v eurozóne, keď výnosy z jeho dlhopisov vzrástli tento týždeň na päťmesačné maximá v dôsledku pochybností, či sa krajine podarí opraviť problémový bankový sektor a znížiť deficit v časoch, keď sa ekonomika dostáva späť do recesie.

Banky krajiny majú podľa odhadov v tomto roku splatiť 120 mld. eur, avšak nemenovaný zdroj povedal, že doposiaľ si už v tomto roku zabezpečili prostriedky v sume 220 mld. eur.

Dve operácie ECB na podporu likvidity, ktoré sa uskutočnili v decembri a vo februári, pomohli zlepšiť kapitálovú pozíciu španielskych bánk. Šéf tamojšej centrálnej banky pre reguláciu bankového sektora Jose Maria Roldan povedal, že banky nie sú závislé na zdrojoch od ECB a stále sú schopné požičiavať si na trhu. Ďalšie detaily centrálna banka neposkytla.

Z údajov, ktoré Bank of Spain zverejnila minulý týždeň, však vyplýva, že španielske úverové ústavy si v marci od ECB požičali rekordných 316,3 mld. eur.

Bolo to takmer dvojnásobne viac ako predchádzajúca rekordná suma 169,8 mld. eur, ktorú si banky požičali vo februári. Tieto údaje tak podľa agentúry Reuters naznačujú, že banky krajiny majú obmedzený prístup ku kapitálovým trhom.

Analytik banky Barclays, ktorý sa zúčastnil na stretnutí Bank of Spain s investormi, povedal, že zhoršujúci sa výhľad pre ekonomiku môže ďalej negatívne vplývať na bankový sektor Španielska.

"Obávame sa, že recesia s dvojitým dnom, vysoká nezamestnanosť a ďalšie dopady fiškálnej konsolidácie prinesú ďalšie značné straty z úverov mimo realitného sektora,“ uviedla banka Barclays.


Podľa španielskeho ministra hospodárstva, Španielsko nepotrebuje pomoc

Luis De Guindos sa začiatkom tohto týždňa stretol so šéfom Európskej centrálnej banky (ECB) Mariom Draghim a jej výkonným výborom, aby hovorili o španielskych financiách. Tlak finančných trhov na Španielsko totiž rastie pre obavy, že nebude schopné dostať svoj dlh pod kontrolu.

Španielsky minister hospodárstva v rozhovore pre nemecký denník zopakoval postoj španielskych vládnych predstaviteľov, že jeho krajina nebude potrebovať zahraničnú pomoc.

"Nebudeme potrebovať žiadne peniaze zo záchranných fondov na refinancovanie našich bánk,“ povedal de Guindos a zároveň dodal, že finančné trhy v posledných týždňoch trestali Španielsko za rastúce obavy z hlbšej než očakávanej recesie na starom kontinente.

Španielska centrálna banka vo štvrtok informovala, že tamojšie banky majú pre tento rok pokryté svoje finančné potreby, a to vďaka mimoriadnym trojročným úverom od ECB. Banky krajiny majú podľa odhadov v tomto roku splatiť 120 mld. eur, avšak nemenovaný zdroj povedal, že doposiaľ si už v tomto roku zabezpečili prostriedky v sume 220 mld. eur.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 53 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.015 s.