práve ste tu : Ekonomika Ekonomické správy Europoslanci sa búria, Argentíne hrozia odvetou

Europoslanci sa búria, Argentíne hrozia odvetou

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

ŠTRASBURG 20. apríla (WEBNOVINY) - Európsky parlament (EP) v piatok odsúdil zámer Argentíny znárodniť energetickú spoločnosť YPF, ktorej väčšinovým vlastníkom je španielsky koncern Repsol, a vyzval Európsku komisiu, aby zvážila odvetné opatrenia.

Rezolúciu, ktorá vyjadruje poľutovanie nad "jednostranným a svojvoľným" rozhodnutím argentínskej prezidentky Cristiny Kirchnerová, poslanci schválili v pomere 458 ku 71.

Dokument vyzýva Brusel, aby v prípade Argentíny zvážil "čiastočné pozastavenie platnosti" preferenčných ciel a zabránil tak "opakovaniu takejto situácie".

Európska komisia by však podľa neho mala využiť "všetky vhodné nástroje na urovnanie sporu" v rámci Svetovej obchodnej organizácie a skupiny G20. Postup voči Argentíne by mal byť aj témou zasadnutia ministrov zahraničných vecí členských krajín Európskej únie, ktoré sa v pondelok uskutoční v Luxemburgu.

Fernándezová v pondelok oznámila, že Buenos Aires sa chystá vyvlastniť 51-percentný podiel Španielov v spoločnosti YPF. Kontroverzný zámer už stihla kritizovať aj Európska komisia, možnosti nátlaku na Argentínu sú však zrejme obmedzené.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 296 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.012 s.