práve ste tu : Ekonomika Financie Medziročná inflácia cien na Slovensku stúpla

Medziročná inflácia cien na Slovensku stúpla

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 31. januára (WEBNOVINY) - Medziročná inflácia spotrebiteľských cien na Slovensku v decembri na úrovni 4,4 % bola vyššia v porovnaní s priemerom v rámci Organizácie krajín pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá predstavoval 2,9 %.

Medziročná inflácia v rámci OECD v decembri sa zmiernila v porovnaní s novembrom, kedy bola 3,1 %. Zmiernenie inflácie za celú OECD bolo výsledkom pomalšieho rastu cien energií.

Ceny energií v decembri medziročne vzrástli o 8,1 % po tom, ako sa v novembri zvýšili o 11,6 %. Ceny potravín v decembri medziročne posilnili o 4,4 % po tom, ako v novembri medziročne stúpli o 4,1 %.

Medziročná inflácia v eurozóne meraná harmonizovaným indexom Európskej únie (HICP) sa v decembri zmiernila na 2,7 % z novembrových 3 %. V USA medziročná inflácia v decembri klesla na 3 % z novembrových 3,4 % a v Nemecku na 2,1 % z novembrových 2,4 %. Medziročná decembrová inflácia vo Francúzsku zostala stabilná (2,5 %) rovnako ako v Taliansku (3,3 %). Vo Veľkej Británii výrazne klesla na 4,2 % z novembrových 4,8 %.

Medzimesačná decembrová inflácia v rámci celej OECD bola 0,1 %. V Nemecku ceny medzimesačne vzrástli o 0,7 % a vo Francúzsku, Taliansku a Veľkej Británii o 0,4 %. V Japonsku sa ceny v decembri medzimesačne nezmenili a v USA o 0,2 % klesli.

Štatistika

 
Aktuálne máme 137 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.014 s.