práve ste tu : Ekonomika Stavebníctvo Pri preberaní R1 podľa Roberta Fica zlyhala Vláda SR

Pri preberaní R1 podľa Roberta Fica zlyhala Vláda SR

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

ZLATÉ MORAVCE/BRATISLAVA 21. septembra (WEBNOVINY) - Za neodovzdanie rýchlostnej cesty R1 medzi Nitrou a Tekovskými Nemcami v zmluvne dohodnutom termíne je podľa predsedu Smeru-SD zodpovedná vláda.

"Vláda SR absolútne podcenila, že ide o tak veľkú stavbu, ktorej prevzatie bude vyžadovať podstatne väčšiu spoluprácu štátnych orgánov a toho, kto túto stavbu staval,“ skonštatoval Fico v stredu pri Zlatých Moravciach po obhliadke cesty.

Podľa neho vláda neurobila všetky potrebné opatrenia v oblasti potrebnej dokumentácie.

"Zdá sa mi to byť veľmi lacné, že vláda sa vyhovára na staviteľa, nakoľko stavba je hotová. My neakceptujeme žiadne jej výhovorky, pre ktoré sa táto stavba mesiac nebude môcť používať,“ vyhlásil Fico.

Ako ďalej pokračoval, pre neschopnosť vlády vodiči musia ešte mesiac jazdiť s rôznymi obmedzeniami po starej ceste, čo označil za "škandál, ktorý nemá obdoby." Podľa poslanca Smeru-SD a bývalého ministra dopravy Ľubomíra Vážneho mala vláda už pred tromi - štyrmi mesiacmi nastaviť harmonogram preberania stavby.

V ňom mala tlačiť aj na skrátenie niektorých termínov. "Nespochybňujem zákonné termíny, ale niekde nemusí lehota trvať 30 dní, ale napríklad 10 dní, keď sa chce,“ povedal Vážny.

Ako ďalej dodal, mesiac zdržania bude koncesionára - spoločnosť Granvia, a.s. - stáť okolo osem miliónov

Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) reagoval vyjadrením, že "známy PPP tandem Fico - Vážny opäť raz klame," pretože aj koncesionár uznal, že meškanie je na jeho strane.

"My nekonáme nezákonne ani protiústavne. Táto rýchlostná cesta je najdrahšou v histórii Slovenska a Robert Fico ochudobnil Slovensko o desiatky kilometrov diaľnic, ktoré by sme za ročnú splátku 125 mil. eur po dobu 30 rokov mohli postaviť," uviedol ďalej Figeľ v stanovisku pre agentúru SITA.

Odporúčame:

Granvia neodovzdá R1 pri Nitre načas, mešká s dokumentáciou
Na dokončení úsekov R1 pracuje 2 600 stavbárov
Úseky R1 pri Nitre by mali byť odovzdané koncom októbra

V súčasnosti vysúťažené ceny na výstavbu diaľnic sú podľa ministra o 30 až 50 % nižšie ako pri totožných úsekoch počas Ficovej vlády. Figeľ vyzýva Fica, nech odpovie, kam a komu mali ísť peniaze navyše.


Úseky R1 medzi Nitrou a Tekovskými Nemcami neodovzdajú do dohodnutého termínu

Ministerstvo dopravy vyčlenilo kvôli úsekom R1 špeciálny stavebný úrad, zamestnanci nečerpali dovolenky a bol navýšený ich počet.

Ministerstvo dopravy podľa Figeľa poskytlo plnú súčinnosť, ale koncesionár nenaplnil predmet zmluvy načas.

"Očakávame, že tak urobí v krátkej dobe, aby sme mohli otvoriť túto rýchlostnú cestu v čo najkratšom čase. Samotný termín otvorenia závisí od toho, ako rýchlo dokáže koncesionár naplniť zmluvu," uzavrel Figeľ.

Ministerstvo dopravy v utorok informovalo, že tri úseky R1 medzi Nitrou a Tekovskými Nemcami s dĺžkou takmer 46 kilometrov nebudú odovzdané načas do predčasného užívania v zmluvne dohodnutom termíne.


Dôvodom je neodovzdanie potrebných dokumentov zo strany koncesionárskej spoločnosti ministerstvu dopravy.

Podľa rezortu sa Granvia po intenzívnych rokovaniach v uplynulých týždňoch zaviazala odovzdať všetky chýbajúce dokumenty v čo najkratšom čase. Termín odovzdania cesty do užívania podľa ministerstva závisí od toho, ako koncesionár splní svoje záväzky.


Koncesionár zo spoločnosti uviedol, že hlavné stavebné práce boli dokončené

Ako informovala koncesionárska spoločnosť Granvia, a.s., hlavné stavebné práce boli dokončené tento mesiac. "Od uvedenia dokončených nových úsekov rýchlostnej cesty R1 do prevádzky nás delí len ukončenie a schválenie dokumentácie," oznámil koncesionár.

Vyše 14-kilometrový úsek R1 Beladice - Tekovské Nemce mal byť pôvodne v prevádzke od konca júla, jeho odovzdanie sa ale posunulo o dva mesiace pre spomalenie prác v dôsledku vlaňajších povodní. Takmer 13-kilometrový úsek Nitra - Selenec a 19 kilometrový úsek Selenec - Beladice mali otvoriť 28. septembra. Rýchlostná cesta R1 spojí 14 obcí Nitrianskeho kraja.

Novovybudovaná rýchlostná komunikácia R1Štvrtý úsek, ktorým je severný obchvat Banskej Bystrice s dĺžkou 5,7 kilometra, majú otvoriť v júli 2012. Po odovzdaní všetkých troch úsekov R1 budú môcť motoristi plynule jazdiť z Bratislavy do Banskej Bystrice po diaľnici. Štát má zaplatiť koncesionárovi za dostupnosť R1 počas platnosti 30-ročnej koncesie do roku 2041 spolu 3,92 mld. eur.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 101 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.017 s.