práve ste tu : Ekonomika Stavebníctvo Rozsudok o železničnom tendri vyhlási súd o týždeň

Rozsudok o železničnom tendri vyhlási súd o týždeň

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 22. septembra (WEBNOVINY) - Rozsudok o spojenej žalobe Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) a stavebných spoločností Skanska SK, a.s. a TSS Grade, a.s. proti rozhodnutiu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý 2. marca nariadil zrušiť železničný tender na modernizáciu trate Zlatovce - Trenčianska Teplá, vyhlási Krajský súd v Bratislave o týždeň 29. septembra. Pre agentúru SITA to vo štvrtok potvrdil hovorca súdu Pavol Adamčiak po skončení pojednávania.

Krajský súd v apríli odložil vykonateľnosť spomínaného rozhodnutia úradu o zrušení tendra do konečného verdiktu. Prvé pojednávanie v tejto veci sa malo pôvodne konať v polovici júna, ale súd ho presunul na 22. septembra, pretože súvisí s ďalším konaním týkajúcim sa toho istého verejného obstarávania. Úrad nariadil súťaž na obnovu železničnej trate zrušiť na základe kontroly pred uzatvorením zmluvy. Zdôvodnil to porušením princípu transparentnosti a nediskriminácie uchádzačov pri verejnom obstarávaní. Železnice ako obstarávateľ a dvaja uchádzači s najnižšími cenovými ponukami sa s rozhodnutím úradu nestotožnili a požiadali súd o preskúmanie jeho zákonnosti.

Ten istý krajský súd v stredu zatiaľ nerozhodol o inej žalobe TSS Grade,

TSS Grade podala žalobu voči ÚVO v súvislosti s rovnakým železničným tendrom. Rozsudok v tomto prípade má súd vyhlásiť 28. septembra. Trnavská firma žiadala preskúmať zákonnosť rozhodnutia úradu z 15. decembra minulého roka o jej námietkach v rámci obstarávania na modernizáciu 12-kilometrovej trate Zlatovce - Trenčianska Teplá. Spoločnosť mala výhrady voči vyhodnoteniu ponúk v tendri, keďže napríklad ŽSR ako obstarávateľ neuviedli presnú identifikáciu úspešného uchádzača, spoločnosti Skanska. Úrad pre verejné obstarávanie potvrdil, že to nemalo vplyv na vyhodnotenie ponúk a nedostatok bol napravený.

ŽSR vyhlásili tender na modernizáciu 12-kilometrovej trate Zlatovce - Trenčianska Teplá koncom roka 2009, ponuky štyroch skupín uchádzačov boli otvorené v marci 2010. Skanska navrhla za vykonanie prác najnižšiu cenu, a to 201 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty, TSS Grade ponúkla druhú najlacnejšiu ponuku vo výške 245 mil. eur. Pôvodná predpokladaná cena za vykonanie prác bola vyše 296 mil. eur. Ďalšie dve konzorciá predložili vyššie ceny, a to 263 mil. eur a 279 mil. eur. Stavebné práce majú byť spolufinancované z Kohézneho fondu Európskej únie a štátneho rozpočtu cez Operačný program Doprava a trvať majú tri roky a štyri mesiace. Ide o plánovanú tretiu etapu prác v rámci modernizácie železničnej trate Nové Mesto nad Váhom - Púchov v dĺžke okolo 59 kilometrov. Prvá, druhá, ako aj štvrtá a piata etapa prác na tejto trati už trvajú.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 97 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.017 s.