práve ste tu : Ekonomika Stavebníctvo Trh s kanceláriami v strednej a východnej Európe vzrástol

Trh s kanceláriami v strednej a východnej Európe vzrástol

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 9. októbra (WEBNOVINY) - Trh s kancelárskymi priestormi v strednej a východnej Európe počas prvého polroka 2011 vzrástol, no počet ukončených projektov zostáva naďalej nízky. Vyplýva to z údajov realitnej poradenskej spoločnosti CB Richard Ellis (CBRE). Celkový obrat investícií na trhu s kancelárskymi nehnuteľnosťami v sledovanom období dosiahol 2,2 mld. eur, čo je o 0,3 mld. eur menej ako za celý minulý rok. Najvýznamnejšie výsledky v tomto roku zaznamenali podľa CBRE krajiny Rusko a Poľsko. Spoločne sa podieľali na viac než 75 % celkového objemu investícií v strednej a východnej

Miera neobsadených priestorov v regióne klesla v sledovanom období pod 14 %, pod čo sa podpísal limitovaný počet nových priestorov a zvýšený dopyt. Najlepšia situácia je vo Varšave, kde sa percento neobsadených priestorov pohybuje na úrovni 6 %, najhoršie je na tom Belehrad s 24 %. Napriek nárastu začatých projektov v strednej a východnej Európe, nie sú odhady o počte úspešne ukončených projektov podľa CBRE príliš optimistické. Problémom sú najmä pretrvávajúce ťažkosti s financovaním. Aj napriek tomu, že väčšina veriteľov požaduje pri žiadostiach o financovanie projektov už uzatvorené zmluvy o predprenájme, po niekoľkoročnej prestávke sa na trhu objavili už aj špekulatívne projekty.

"Aj napriek tomu, že dopyt na väčšine trhov vzrástol, čistá absorpcia zostala viac menej nezmenená alebo dokonca poklesla," uviedol riaditeľ oddelenia pre výskum a poradenstvo v regióne strednej a východnej Európy CBRE Jos Tromp. Dôvodom je podľa neho vyšší podiel predprenájmov najmä na trhoch v Prahe a Varšave.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 71 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.017 s.