práve ste tu : Ekonomika Stavebníctvo Po septembrovom raste stavebná produkcia v októbri klesla

Po septembrovom raste stavebná produkcia v októbri klesla

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 8. decembra (WEBNOVINY) - Stavebná produkcia po septembrovom raste v októbri klesla medziročne o 1 % na 538,4 mil. eur. Po zohľadnení sezónnych vplyvov boli výkony odvetvia v porovnaní so septembrom nižšie o 0,9 %. Za desať mesiacov tohto roka dosiahla stavebná produkcia objem 4,458 mld. eur, čo je medziročne menej o 2,5 %, informoval vo štvrtok Štatistický úrad SR (ŠÚ).

Pokračujúci pokles stavebnej produkcie za desať mesiacov sa oproti deviatim mesiacom spomalil o 0,3 percentuálneho bodu.

Produkcia v desiatom mesiaci v tuzemsku sa medziročne znížila o 0,8 % na 521,3 mil. eur. Jej podiel na celkovej stavebnej produkcii vzrástol o 0,2 percentuálneho bodu na 96,8 %. "Zníženie tuzemskej produkcie ovplyvnil pokles stavebných prác na novej výstavbe vrátane modernizácií a rekonštrukcií o 1,6 % a na opravách a údržbe o 0,2 %," uviedol ďalej ŠÚ.

V tuzemskej produkcii nová výstavba vrátane modernizácií a rekonštrukcií tvorila 82,5 %, čo je medziročne menej o 0,7 percentuálneho bodu. Podiel prác na opravách a údržbe sa zvýšil o 0,1 percentuálneho bodu na 16,4 %. "Z hľadiska výrobného zamerania klesol objem prác na budovách o 3 %, hodnota prác realizovaných na inžinierskych stavbách vzrástla o 3,6 %," dodal ŠÚ. V rámci tuzemska tvorili práce na budovách 65,2 % a inžinierske stavby 34,8 %. Produkcia realizovaná stavebnými firmami v zahraničí sa v októbri medziročne znížila o 6,2 % na 17,2 mil. eur. Jej podiel na celkovom objeme stavebnej produkcie tvoril 3,2 %.

Stavebná produkcia v tuzemsku za desať mesiacov klesla o 3,5 % na 4,295 mld. eur. "Objem prác na novej výstavbe vrátane modernizácií a rekonštrukcií sa znížil o 3,8 % na 3,516 mld. eur. Stavebné práce na opravách a údržbe boli nižšie o 7,1 % a dosiahli 713,7 mil. eur," informoval ŠÚ. V štruktúre tuzemskej produkcie klesol podiel novej výstavby, modernizácií a rekonštrukcií o 0,2 percentuálneho bodu na 81,9 % a podiel prác na opravách a údržbe sa znížil o 0,7 percentuálneho bodu na 16,6 %. Stavebné firmy za desať mesiacov roka zvýšili výkony v zahraničí o 31,5 % na 162,7 mil. eur. Z celkového objemu stavebnej produkcie je to 3,65 %.

Stavebná produkcia v septembri druhý raz v tomto roku medziročne vzrástla, a to o 5,3 % na 548 mil. eur. Po zohľadnení sezónnych vplyvov boli výkony odvetvia v porovnaní s augustom vyššie o 3,9 %. Za deväť mesiacov dosiahla stavebná produkcia objem 3,92 mld. eur, čo bolo medziročne menej o 2,8 %. V tomto roku stavebná produkcia vzrástla medziročne ešte v marci, keď posilnila o 0,5 %. V ostatných mesiacoch produkcia v stavebníctve klesala, pričom najvýraznejší medziročný prepad zaznamenala vo februári, kedy sa znížila o 7,9 %.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 63 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.015 s.