práve ste tu : Kultúra Divadlo Miroslav Noga a Szidi Tobias sa tešia z divadelných ocenení

Miroslav Noga a Szidi Tobias sa tešia z divadelných ocenení

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

NITRA 23. septembra (WEBNOVINY) – Najlepší mužský a najlepší ženský herecký výkon divadelnej sezóny 2010/2011 podali Miroslav Noga a Szidi Tobias. Rozhodlo o tom 21 odborníkov z oblasti divadla a kultúry.

Divadelné ocenenia sezóny – Dosky si prevzali v piatok večer v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Noga a Tobias stvárnili postavy Gazdu a Ženy v inscenácii hry Ondreja Šulaja Gazdova krv, ktorú uviedlo Divadlo Astorka Korzo ´90 Bratislava. Na motívy hry Rudolfa Slobodu ju napísal Ondrej Šulaj a zrežíroval Juraj Nvota.

Szidi Tobias je podľa svojich slov šťastná, že Dosku získala práve za túto rolu v hre, pod ktorú sa podpísali Sloboda, Šulaj a Nvota. „Túžila som dostať Dosku, lebo som závidela svojim kolegom, že majú už svoje Dosky vo foyer v divadle a vždy keď som išla okolo, tak som si tak hovorila, že už by to mohla byť aj moja,“ povedala. Pri zhostení sa role jej pomohli spomienky ženy Rudolfa Slobodu.

„Priznám sa, že v tej jednoduchosti, aká skutočne bola a ako bola napísaná, tak som sa snažila nehrať nič, vôbec nič,“ skonštatovala. Ako ďalej dodala, je rada, že diváci inscenáciu prijali. Filozofické pasáže v hre sú podľa nej veľmi súčasné, pravdivé a existenciálne.

Pomenúvajú problémy, ktoré trápia nás všetkých, len o nich tak odvážne nehovoríme, zhodnotila. Szidi Tobias dnes čaká premiéra novej inscenácie Prach v réžii Juraja Nvotu v Divadle L + S.

Najlepší ženský herecký výkon divadelnej sezóny 2010/2011 podala Szidi Tobias. Rozhodlo o tom 21 odborníkov z oblasti divadla a kultúry. Divadelné ocenenia sezóny – Dosky si prevzali v piatok večer v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Špeciálnu cenu Dosky zároveň dostala riaditeľka festivalu Divadelná Nitra Darina Kárová pri príležitosti 20. ročníka festivalu a svojho životného jubilea. Na čele medzinárodného festivalu stojí od jeho vzniku v roku 1992. Jubilejný 20. ročník Divadelnej Nitry sa začal v piatok a potrvá do 28. septembra. Jeho mottom je (ne)prezraď svoje tajomstvo, čo využili organizátori Dosiek na udelenie ceny, ktorá bola prekvapením. Autor: Mária Pietová

Miroslava Nogu, ktorý získal už množstvo cien, najviac zo všetkého teší divácky záujem. „Kritika vás môže pochváliť, všetko môže byť fantastické, ale ak vám nebudú chodiť diváci, tak po dvoch – troch rokov to predstavenie zanikne, niekedy aj skôr a je to škoda,“ povedal pre agentúru SITA. Hra nemusí ani dostať Dosky, ale keď na doskách funguje veľa rokov, je to dôkazom toho, že predstavenie je naozaj dobré, doplnil. S Jurajom Nvotom a Szidi Tobias sa mu takýto úspech podaril už aj v minulosti.

„Či už to bolo predstavenie Matka alebo Cintorín slonov, ktoré bolo až také kultové v Astorke a chodili na nás chalani z Partičky, ktorí sú teraz u nás,“ hovorí Noga. Zahrať si Rudolfa Slobodu podľa neho nebolo ľahké, pretože bol výraznou osobnosťou slovenského života a každý ho má v pamäti. Slobodu osobne poznal, čo mu pomohlo.

„Bol to filozofický hurikán, ktorý spájal nespojiteľné,“ povedal Noga. Jeho Doska nájde svoje miesto v divadle Astorka. Nogovým najbližším projektom bude hra Wiliama Shakespeara Sen noci svätojánskej, kde sa zhostí role Puka. Pod vedením režiséra Ondreja Spišáka začnú hru skúšať v novembri.

Cenu DOSKY za najlepší mužský herecký výkon sezóny získal Miroslav Noga. Ocenenie si prevzal v piatok večer v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Stvárnil postavu Gazdu a Ženy v inscenácii hry Ondreja Šulaja Gazdova krv, ktorú uviedlo Divadlo Astorka Korzo ´90 Bratislava. Na motívy hry Rudolfa Slobodu ju napísal Ondrej Šulaj a zrežíroval Juraj Nvota. Nogu, ktorý získal už množstvo cien, najviac zo všetkého teší divácky záujem. „Kritika vás môže pochváliť, všetko môže byť fantastické, ale ak vám nebudú chodiť diváci, tak po dvoch – troch rokov to predstavenie zanikne, niekedy aj skôr a je to škoda,“ povedal pre agentúru SITA. Hra nemusí ani dostať Dosky, ale keď na doskách funguje veľa rokov, je to dôkazom toho, že predstavenie je naozaj dobré, doplnil. Zahrať si Rudolfa Slobodu podľa neho nebolo ľahké, pretože bol výraznou osobnosťou slovenského života a každý ho má v pamäti. Slobodu osobne poznal, čo mu pomohlo. Autor: Mária Pietová

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 172 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.020 s.