práve ste tu : Kultúra Divadlo V Nitre sa rozdávali divadelné ceny

V Nitre sa rozdávali divadelné ceny

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

NITRA 24. septembra (WEBNOVINY) – Špeciálnu cenu Dosky dostala riaditeľka festivalu Divadelná Nitra Darina Kárová pri príležitosti 20. ročníka festivalu a svojho životného jubilea. Divadelné ocenenia sezóny – Dosky rozdali v piatok večer v Divadle Andreja Bagara v Nitre.

Udelenie špeciálnej ceny bolo prekvapením pre Károvú aj pre divákov. „Je to veľká pocta pred takýmto publikom a na takomto fóre. Asi je to možno aj o tom, že aj ten festival je umelecké dielo,“ povedala Kárová novinárom. Na čele medzinárodného festivalu stojí od jeho vzniku v roku 1992. Jubilejný 20. ročník Divadelnej Nitry sa začal v piatok a potrvá do 28. septembra. Jeho mottom je (ne)prezraď svoje tajomstvo, čo využili organizátori Dosiek na udelenie ceny, ktorá bola prekvapením.

Veľa práce, ale aj radosti a inšpirácie prináša Károvej každoročne festival. Na ďalších 20 rokov na čele Divadelnej Nitry si už ale netrúfa. „Ja sa už obzerám po svojom nástupcovi, pretože predsa len to je nesmierne vyčerpávajúca činnosť,“ povedala. Festivalu želá do ďalších rokov najmä prajné prostredie a väčšiu garanciu existencie ako doteraz, pretože mnohokrát zápasil s nedostatkom financií. Jeho profesionalizácia je podľa Károvej predovšetkým vecou existenčných podmienok.

„Máme pred sebou ešte dva roky európskeho grantu, kedy musíme dokázať, čo sme tam nasľubovali, čiže tie línie a úlohy sú dané,“ uzavrela Kárová.Anketu Divadelné ocenenia sezóny - Dosky vyhlasuje Asociácia súčasného divadla a Asociácia Divadelná Nitra. O výsledkoch šestnásteho ročníka ankety rozhodlo 21 respondentov vrátane divadelných teoretikov apublicistov. Dve ceny tento rok dostali hosťujúci umelci zo zahraničia – slovinský režisér Diego de Brea a maďarský scénograf Péter Polgár. Inscenáciou divadelnej sezóny 2010/2011 sa stala hra Wiliama Shakespeara Coriolanu, ktorú uviedla Činohra Slovenského národného divadla. Jej režisér Diego de Brea zároveň získal cenu za najlepšiu réžiu. Najlepší mužský herecký výkon podal podľa kritikov Miroslav Noga, ktorý stvárnil postavu Gazdu v inscenácii hry Ondreja Šulaja Gazdova krv. Uviedlo ju Divadlo Astorka Korzo ´90 Bratislava.

V kategórii najlepší ženský herecký výkon sezóny triumfovala Szidi Tobias, ktorá stvárnila v inscenácii Gazdova krv postavu Ženy. Dve Dosky získala inscenácia Kuchyňa, ktorú uviedlo Divadlo Andreja Bagara v Nitre. Péter Polgár získal cenu za najlepšiu scénografiu aj najlepší kostým sezóny. V kategórii najlepšia scénická hudba porota ocenila Petra Grolla za hudbu k predstaveniu 4MEN/Made in Slovakia, ktoré malo premiéru v Balete Slovenského národného divadla Bratislava. Objavom sezóny 2010/2011 sa stal Tomáš Mischura za postavu Gregora Samsu v hre na motívy poviedka Franza Kafku Premena, ktorú uviedlo Bábkové divadlo na Rázcestí Banská Bystrica.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 458 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.010 s.