práve ste tu : Kultúra Film Film EŠteBák vznikol z čriepkov hrdinstiev obyčajných ľudí

Film EŠteBák vznikol z čriepkov hrdinstiev obyčajných ľudí

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) – Vo štvrtok sa do slovenskej kinodistribúcie dostane film eŠteBák režiséra Juraja Nvotu, ktorý dokumentuje obdobie najťažšej normalizácie po okupácii ČSSR vojskami Varšavskej zmluvy.

Ide o príbeh rádioamatéra, ktorého pre jeho zručnosti premenia na profesionálny nástroj režimu.

Musí nedobrovoľne odpočúvať a nahrávať podozrivých a sám sa pritom dostane pod drobnohľad nadriadených. Jeho skutky sa dotýkajú mnohých ľudských osudov.

„Sú to čriepky hrdinstiev obyčajných ľudí. Oni však hrdinami nechceli byť, museli zaujať stanovisko,“ uviedol autor námetu a scenára Ľubomír Slivka, ktorý sa pri tvorbe inšpiroval skutočnými príbehmi v záznamoch Ústavu pamäti národa.

Napriek strachu, ktorý je súčasťou takmer každej minúty snímky, v nej nechýbajú vtipné momenty. Film preto tvorcovia nazývajú trpkou komédiou. „Toto treba premietať v stredných a vysokých školách, aby sa nezabudlo, ako sa žilo,“ uviedol slovenský herec Ady Hajdu, ktorého postava bola tiež v službách režimu.

V hlavnej úlohe sa predstavil český herec Jiří Mádl.

„Najviac ma oslovil spôsob hrania, ktorý tá rola odo mňa vyžadovala. Všetko sa odohráva v Adamovej hlave, respektíve v očiach, nikde veľmi nesmie, pretože on vlastne klame všetkým, zamestnávateľovi aj manželke. Pravdu o tom, ako to vlastne je, vie len on sám,“ uviedol.

Jeho manželku Evu stvárnila slovenská herečka Michaela Majerníková. „Nakrúcanie filmu patrí zatiaľ medzi moje najkrajšie profesijné i súkromné zážitky. Okrem nenahraditeľnej atmosféry má tento film pre mňa veľkú osobnú hodnotu,“ prezradila. Vo filme si zahrali aj Jan Budař, Ondřej Vetchý, Marko Igonda, Táňa Pauhofová, Arnošt Goldflam, Szidi Tobias, Martin Geišberg, Marek Geišberg, Maciej Stuhr, Dorota Nvotová či Lukáš Latinák.

Trailer k filmu eŠteBák

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 77 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.016 s.