práve ste tu : Kultúra Film Filmovej novinke eŠteBák tlieskala aj Iveta Radičová

Filmovej novinke eŠteBák tlieskala aj Iveta Radičová

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 17. apríla (WEBNOVINY) - V pondelok večer mal v bratislavskom Kine Lumiere slávnostnú premiéru nový slovensko-česko-poľský film eŠteBák (2012).

Novinke režiséra Juraja Nvotu tlieskala po premietaní zaplnená sála. Medzi divákmi nechýbala ani bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová.

Na projekcii sa zúčastnil takmer kompletný herecký štáb i tvorcovia snímky na čele so spomenutým Jurajom Nvotom. „Ďakujem všetkým. Musím priznať, že mi je ľúto, že to po roku končí,“ povedal režisér, ktorý sa pred eŠteBákom prezentoval snímkami Muzika (2007) a Kruté radosti (2002).

Na jeho slová nadviazal autor scenára Ľubomír Slivka, ktorý sa pri tvorbe inšpiroval skutočnými príbehmi v záznamoch Ústavu pamäti národa. „Každý do toho investoval rok života. Mne osobne pri tomto filme pribudlo na tachometri 70-tisíc kilometrov,“ poznamenal Slivka.

V podobnom duchu sa na margo snímky vyjadril aj predstaviteľ hlavnej postavy - český herec Jiří Mádl. „Boli to pre mňa veľmi pekné roky života, všade som o tom rozprával a už je to tu,“ povedal pred slávnostnou premiérou 25-ročný herec známy predovšetkým z českých komédií. Jeho manželku Evu si v eŠteBákovi zahrala slovenská herečka Michaela Majerniková.

Záporné postavy dostali na starosť Jan Budař, Ondřej Vetchý a Ady Hajdu. Na opačnej strane vo filme stoja Arnošt Goldflam, Marek Geišberg, Táňa Pauhofová či Martin Geišberg. Menšie postavy stvárnili Dorota Nvotová a Lukáš Latinák.Snímka eŠteBák je trpkou komédiou, ktorá sa odohráva v časoch najťažšej normalizácie v období po okupácii ČSSR vojskami Varšavskej zmluvy. Za vtipy o komunistoch sa vtedy chodilo do väzenia, bývanie v panelákoch, farebný televízor a telefón boli výsadou vyvolených a udávanie bolo doslova národným športom.

Adam (Jiří Mádl) je rádioamatér, ktorého pre jeho zručnosti premenia na profesionálny nástroj režimu - tajného agenta Štátna bezpečnosti (ŠtB). Musí nedobrovoľne odpočúvať a nahrávať podozrivých a sám sa pritom dostane pod drobnohľad nadriadených. Jeho skutky sa dotýkajú mnohých ľudských osudov.

Film, ktorý vznikal pod pracovným názvom Konfident, sa do širokej distribúcie na Slovensku dostane vo štvrtok 19. apríla. Už v utorok 17. apríla si ho však budú môcť pozrieť ľudia v Prešove a Košiciach a 18. apríla v Banskej Bystrici a Nitre.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 70 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.017 s.