práve ste tu : Kultúra Umenie Najvplyvnejšou osobnosťou v umení je Číňan Ai Weiwei

Najvplyvnejšou osobnosťou v umení je Číňan Ai Weiwei

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) - Čínskeho disidenta a umelca Aia Weiweia, ktorý sa dostal do povedomia svetovej verejnosti počas jeho 81-dňového zadržiavania tamojšími úradmi, vymenoval vo štvrtok prestížny magazín Art Review za najvplyvnejšiu osobnosť umenia na svete.

Ai, ktorého v júni prepustili z väznia, kam ho čínske úrady posadili za "ekonomické zločiny", obsadil prvú priečku vo výročnom zozname 100 najvplyvnejších ľudí umenia. Hneď po ňom nasledujú Hans-Ulrich Obrist a Julia Peyton-Jones, kurátori londýnskej Serpentine Gallery.

Redaktor spomínaného magazínu Mark Rappolt uviedol, že Ai "pripomenul umeleckému svetu jeho širšiu politickú úlohu, ako sprostredkovateľa protestu mimo niekedy do seba zahľadenej sféry galérií a múzeí". Rappolt doplnil, že "jeho aktivizmus bol pripomienkou toho, ako umenie môže zasiahnuť väčšie publikum a spojiť sa so skutočným svetom. Inštitúcie, aj keď sú skutočne dôležité, môžu byť veľkými hrobkami."

Ai Weiwei, ktorý je jednou z vedúcich osobností súčasného čínskeho konceptuálneho umenia, sa preslávil v roku 1979, keď sa zapojil do boja za slobodu umeleckého prejavu. Napriek tomu, že jeho diela sú kontroverzné a upozorňujú na potlačovanie ľudských práv v Číne, umelca až do apríla nikdy formálne nezadržali a ani nemal iný spor s políciou. Zatkli ho až 3. apríla na letisku v Pekingu, pričom neskôr vyhlásili, že umelcova spoločnosť The Beijing Fake Cultural Development sa dopustila veľkého daňového úniku a zničenia účtovných dokumentov.

V júni tohto roka ho prepustili na základe jeho "dobrého prístupu" po tom, ako sa k obvineniam priznal a súhlasil s dodatočným doplatením daní. Podľa ľudskoprávnych organizácií však 54-ročného umelca trpiaceho cukrovkou, ktorý je známy ako ostrý kritik čínskeho režimu, zatkli v rámci širšieho zásahu proti disentu.

Jedno z diel Aia si nedávno mohli pozrieť návštevníci londýnskeho múzea Tate Modern, v jednej časti ktorého pokryl podlahu 100 miliónmi kusov porcelánových slnečnicových semiačok. Ai je iba druhým umelcom, ktorému sa za 10 rokov, počas ktorých magazín zostavuje tento uznávaný rebríček, podarilo dostať na prvé miesto. Okrem neho bol v minulosti na prvej priečke tiež anglický umelec Damien Hirst.

Prvých 10 najvplyvnejších osobností v umení zo 100-miestneho rebríčka magazínu Art Review:

1. Ai Weiwei - čínsky umelec
2. Hans Ulrich Obrist a Julia Peyton-Jones - kurátori londýnskej Serpentine Gallery
3. Glenn D Lowry - riaditeľ newyorského Museum of Modern Art
4. Larry Gagosian - americký obchodník s umením a majiteľ siete galérií Gagosian Gallery
5. Anton Vidokle, Julieta Aranda a Brian Kuan Wood - zakladatelia internetového magazínu E-flux
6. Sir Nicholas Serota - britský kurátor a riaditeľ londýnskej Whitechapel Gallery
7. Cindy Sherman - americká fotografka a režisérka
8. Iwan Wirth - švajčiarsky obchodník s umením a prezident spoločnosti Hauser & Wirth
9. David Zwirner - nemecký obchodník s umením a majiteľ newyorskej David Zwirner Gallery
10. Beatrix Ruf - kurátorka a riaditeľka Kunsthalle Zürich

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 135 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.008 s.