práve ste tu : Kultúra Umenie Stredná a východná Európa pred revolúciou a dnes

Stredná a východná Európa pred revolúciou a dnes

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 25. novembra (WBN/PR) - Súčasťou programu podpory finančnej gramotnosti obyvateľov Slovenska je výstava „Stredná a východná Európa pred revolúciou a dnes“, ktorá je inštalovaná v Dome umenia v Bratislave a potrvá do piatku 16. decembra. Ďalšou výstavou s rovnakým cieľom bude interaktívna výstava pre žiakov základných a stredných škôl „O troch centoch“. Jej cieľom bude vysvetliť funkciu peňazí v bežnom živote i ekonomickom obehu a bude ju možné vidieť na jar budúceho roka. Podpora finančnej gramotnosti je jednou zo základných priorít Nadácie Slovenskej sporiteľne.

Výstava „Stredná a východná Európa pred revolúciou a dnes“ mapuje na základe každodenných potrieb ľudí - ako sa obliekali, čo jedli, ako získavali informácie či ako bankovali - zmeny od pádu komunizmu počas transformačného obdobia až po súčasnosť. Výstava už bola vystavená na viacerých miestach v Európe a po prvýkrát je sprístupnená širokej verejnosti na Slovensku.

„Jedným z našich pilierov je podpora rozvoja vzdelania u detí a mládeže. Nakoľko sa počet ľudí, ktorí si pamätajú život za komunizmu, postupne znižuje, považujeme za dôležité priblížiť dnešným školákom a študentom pre nich nikdy nezažitú a v dnešnej dobe internetu aj nepredstaviteľnú minulosť“, vysvetľuje Marta Krejcarová, člienka správnej rady Nadácie Slovenskej sporiteľne. „Môžu si sadnúť do originálnej lavice z konca 50. rokov, poťažkať granát, ktorým sa hádzalo na hodine telesnej výchovy, zoznámiť sa s nástenkou či prvomájovými mávadlami každoročne nútene vyrábaných deťmi v školách.“

Andrea Buschová a Mariana Dobrotová, pracovníčky Domu umenia, v ktorého priestoroch sa výstava koná, dodávajú: „Naša minulosť je súčasťou našej kultúry. Preto je dôležité venovať minulosti pozornosť a pokúsiť sa analyzovať, nakoľko sa napríklad správanie a zručnosti ľudí vyvinuté za minulého režimu zmenilo či pretrvalo dodnes. Aj z tohto hľadiska sme túto výstavu prijali s vďakou.“

„Zámerne sme nepoužili žiadne čísla a fakty; chceme sprostredkovať iba ľudskú dimenziu,“ zdôrazňuje Hana Cygonková, kurátorka výstavy. „Cieľom výstavy je ukázať nielen obrovský progres, ktorý urobili štáty strednej a východnej Európy po páde totalitných režimov ale ukázať aj to, akú silu mal tento región aj za starého režimu. Ľuďom, ktorým sa teoreticky štát „postaral“ o všetko, chýbali mnohé veci. To ich prinútilo myslieť a chovať sa podnikateľsky, a to často vo väčšej miere ako ľudia na západe. Kreativita a podnikavý duch sú skryté schopnosti ľudí zo strednej Európy, po ktorých vždy siahajú a to nielen v časoch krízy“, dodáva Cygonková.

Slovenská sporiteľňa je s 2,5 miliónom klientov najväčšou komerčnou bankou na Slovensku. Jediným akcionárom Slovenskej sporiteľne je rakúska Erste Group Bank. Slovenská sporiteľňa má dlhodobo vedúce postavenie v oblasti celkových aktív, úverov pre obyvateľstvo, vkladov klientov, v počte obchodných miest a bankomatov. Komplexné bankové služby poskytuje v 289 obchodných miestach a 18 firemných centrách na celom Slovensku.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 207 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.009 s.