práve ste tu : Kultúra Umenie V nitrianskom múzeu sú exotické predmety z ciest misionárov

V nitrianskom múzeu sú exotické predmety z ciest misionárov

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

NITRA 6. januára (WEBNOVINY) – Exotické predmety z misií v rôznych kútoch sveta možno nájsť v Misijnom múzeu v Nitre.

Je jediné svojho druhu na Slovensku. Sú tu napríklad náboženské, kultové a dekoračné predmety, šaty, zbrane, bábiky či sošky. Múzeum sa začalo formovať už v roku 1925. Prevádzkuje ho Spoločnosť Božieho Slova, ktorá zastrešuje misionársku prácu pre Slovensko.

Okrem antropologickej časti, ktorá predstavuje kultúru jednotlivých národov, má múzeum aj časť zoologickú. Tá pribudla v roku 2008, keď rušilo svoju školskú zbierku Gymnázium v Bad Driburgu v Nemecku, ktoré viedli verbisti, teda rehoľníci Spoločnosti Božieho Slova. Dostalo sa sem vtedy približne 250 exponátov zvierat - šelmy, hady, jaštery, vtáky a motýle z rôznych svetadielov a aspoň taký istý počet etnografických predmetov.


Misionári priniesli exponáty z rôznych kútov sveta

Slovenskí misionári pôsobili najmä v Afrike, Ázii, Oceánii a Južnej Amerike. "Najviac exponátov pravdepodobne pochádza z Oceánie a Ázie, najnovšie prírastky sú z Bolívie," povedal pre agentúru SITA páter Ján Halama, provinciál Spoločnosti Božieho slova. Rehoľa má v súčasnosti v zahraničí 40 misionárov.

Niektorí sú v európskych krajinách, ale väčšina pôsobí v zámorí, najmä v Južnej Amerike a Afrike. V najbližších mesiacoch odchádzajú zo Slovenska na misie traja pátri, smerujú do Zimbabwe, Kolumbie a Bolívie. Komunisti po roku 1950 všetky predmety z misií zhabali.

Čiastočne sa dostali do Bojníc, časť bola v Oravskom múzeum. Začiatkom 90-tych rokov verbisti požiadali o vrátenie zbierok a múzeum znova otvorili v roku 1996. „Pikantné je, že v roku 1961 bol súdny proces s verbistami a jeden z dôvodov ich odsúdenia bolo aj držanie rôznych rezných zbraní a iných druhov zbraní, ako bolo uvedené v súdnom spise,“ povedal Halama. Mysleli sa tým rôzne mačety a ďalšie zbrane z ďalekých krajín,
ktoré sa nachádzajú v múzeu.
Medzi návštevníkov múzea patria i deti

Detských návštevníkov múzea vždy zaujme obrovská koža z hada, vyvesená v zoologickej časti. "Mne sa pri poslednom upratovaní podarilo rozbiť pštrosie vajce, takže pre deti je teraz najzaujímavejšie, že si môžu chytiť to vajce a pozrieť sa, aká je hrubá jeho škrupina," povedal páter Kamil Kočan, ktorý v múzeu zvykne sprevádzať.

Časť zbierky tvoria aj exponáty od kardinála Jozefa Tomku. Sú to dary, ktoré dostal ako prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov. "Po Svätom Otcovi bol on ten prvý zodpovedný za všetky cirkvi v misijných krajinách, ktoré priamo riadila jeho kongregácia. V mnohých krajinách ho vítali s transparentom Vitaj Svätý Otec," hovorí Halama. Mnohé predmety, ktoré Tomka dostal, daroval múzeu. Pochádzajú z Indonézie, Papuy Novej Guiney či Afriky.

Misijné múzeum sídli v Misijnom dome Matky Božej na Kalvárii v Nitre. Je bezplatné, návštevu si ale treba vopred dohodnúť na telefónnom čísle 037/7769401. „Dá sa sem prísť v podstate vždy, keď je tu vrátnik, teda od 8:00 do 18:00,“ povedal Halama. Ak majú školy alebo pútnické skupiny záujem, okrem návštevy múzea im tu premietnu aj misijné filmy.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 139 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.008 s.