práve ste tu : Kultúra Umenie Charles Addams by v sobotu oslávil 100. narodeniny

Charles Addams by v sobotu oslávil 100. narodeniny

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 7. januára (WEBNOVINY) - Internetový prehliadač Google vzdal v sobotu hold svetoznámemu karikaturistovi a milovníkovi čierneho humoru Charlesovi Addamsovi.

Tvorca populárnej, i keď morbídnej, rodiny Addamsovcov by v sobotu oslávil 100 rokov. Charles Addams sa narodil 7. januára vo Westfielde v New Jersey a patril k najznámejším predstaviteľom čierneho humoru na svete.

Geniálny umelec, ktorý mal slabosť najmä pre rakvy, náhrobky, cintoríny a ďalšie symboly smrti, publikoval svoje prvé diela v stredoškolskom časopise Weathervane. V roku 1929 začal študovať na univerzite Colgate, avšak odtiaľ prestúpil na Pennsylvánsku univerzitu.

V roku 1933 začal spolupracovať s časopisom Pravdivý detektív, kde mal za úlohu retušovať fotky mŕtvol k jednotlivým príbehom.

Uznanie a slávu mu však priniesli až kresby, ktoré publikoval v časopise New Yorker v rokoch 1938 až 1988. Prvá karikatúra bola publikovaná 6. februára 1932 a hlavným námetom bol umývač okien. Tak vznikla postupne aj rodina Addamsovcov. Netradičný karikaturista sa snažil satirickým spôsobom zobraziť typickú americkú rodinu v 20. storočí. Bola excentrická, bohatá a zároveň desivá.

Charles Addams zomrel v roku 1988 na infarkt a za svoj život uverejnil takmer 1300 karikatúr. Príbehy Addamsovej rodiny z New Yorkeru boli následne základom pre dva televízne seriály, dva animované seriály, tri filmy a muzikálové predstavenie na Broadwayi.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 136 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.009 s.