práve ste tu : Kultúra Umenie SNG spúšťa projekt Digitálna galéria

SNG spúšťa projekt Digitálna galéria

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRATISLAVA 19. februára (WEBNOVINY) - Slovenská národná galéria bude digitalizovať zbierky galérií.

Po dlhej príprave spúšťa projekt Digitálna galéria. Umožnil to podpis zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na uskutočnenie aktivít projektu Digitálna galéria.

Zmluvu podpísalo ministerstvo kultúry v zastúpení Úradu vlády SR so Slovenskou národnou galériou 24. januára.

Ako ďalej agentúru SITA informovala hlavná manažérka projektu Mária Bohumelová, do projektu Digitálna galéria je zapojených 18 galérií na Slovensku a za približne tri a pol roka sa v ňom zdigitalizuje 110 tisíc diel výtvarného umenia pre propagačné, vzdelávacie, výskumné, výstavné a ochranné účely.

Vznikne tiež digitalizačné pracovisko a vytvorí sa 12 nových pracovných miest, ktoré budú udržateľné aj po skončení projektu.


Umenie d v digitálnej podobe

Digitálna galéria je jedným z národných projektov Operačného programu Informatizácia spoločnosti, prioritnej osi 2 "Rozvoj pamäťových a fondových inštitúcií a obnova ich národnej infraštruktúry".

Jeho hlavnými cieľmi je vybudovanie špecializovaného pracoviska pre digitalizáciu výtvarného umenia (vrátane unikátneho reštaurátorského ateliéru), rozšírenie informačného systému pre správu zbierok galérií a digitalizácia podstatnej časti zbierok slovenských zbierkotvorných galérií.

SNG získa pre projekt, ktorý potrvá do 30. júna 2015, nenávratný finančný príspevok vo výške necelých 15,5 milióna eur na základe financovania z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. "Projekt je prirodzeným pokračovaním aktivít Slovenskej národnej galérie v tejto oblasti, za ktoré jej porota súťaže Cena ITAPA 2011 v kategórii Zlepšovanie procesov udelila tretiu cenu a ocenila profesionálny prístup k digitalizácii výtvarných diel, flexibilný spôsob evidencie a možnosť sprostredkovať údaje tretím stranám a službám," uviedla ďalej Bohumelová. Doterajšie výsledky národnej galérie v digitalizácii sú prístupné na webstránke webumenia.sk.


Stredisko bude na Zvolenskom zámku

Špecializované digitalizačné pracovisko vznikne na Zvolenskom zámku, ktorý je v správe SNG. Diela sa budú nielen digitalizovať ale aj ošetrovať a reštaurovať v objekte zámku známom ako Kapitánsky dom, ktorý na tento účel zrekonštruujú.

"Okrem špeciálnych skenerov určených na digitalizáciu diel výtvarného umenia sa bude v objekte unikátny reštaurátorský ateliér využívajúci najmä nedeštruktívne technológie a metódy, komora na fumigáciu zbierkových predmetov a dočasné lokálne úložisko na ukladanie skenov a ďalšieho digitálneho obsahu," informovala ďalej SNG.

Digitalizačné pracovisko na Zvolenskom zámku bude slúžiť nielen národnej galérii, ale aj ďalším galériám a pamäťovým inštitúciám.

Digitalizácia zahŕňa celý rad aktivít - od základného ošetrenia, cez skenovanie a fotografovanie až po úpravu a uloženie výsledného digitálneho obsahu. Digitalizovať sa bude nielen na Zvolenskom zámku, ale s pomocou mobilného skenera aj v ďalších zapojených galériách.

Okrem digitalizácie skenovaním, ktorá sa používa na obrazy, kresby, grafiky a fotografie sa bude využívať aj profesionálna strednoformátová digitálna zrkadlovka. Budú sa ňou snímať objekty ako sochy a predmety úžitkového umenia.

"Výsledkom digitalizácie budú vysoko kvalitné digitálne snímky, umožňujúce reprodukovať výtvarné dielo 1:1," uviedla ďalej hlavná manažérka projektu Mária Bohumelová. Digitálne snímky umeleckých diel sa dajú využiť viacerými spôsobmi - na popularizáciu umenia napríklad na webstránkach galérií, na vzdelávacie aktivity a v budúcnosti by mali nahradiť na výstavách originály, ktorých prevoz je príliš drahý a sú tiež citlivé na prevoz. O projekte bude v krátkom čase informovať samostatná webstránka.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 134 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.013 s.