práve ste tu : Kultúra Umenie Výstava Čína – Kresby a fotografie vo Vrábľoch

Výstava Čína – Kresby a fotografie vo Vrábľoch

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

VRÁBLE 23. februára (WBN/PR) - Mottom výstavy, ktorá sa uskutoční od 24. 2. do 12. 4. 2012 vo Výstavnej sieni v Stoličnom dome vo Vrábľoch, je upozorniť na dôležitosť vzájomného poznávania rôznych kultúr a komunikácie medzi národmi. Vrábeľský rodák, architekt Aurel Fábri (1958), predstavuje na výstave spolu 28 autorských kresieb a 53 dokumentárnych fotografií, ktoré vytvoril v rokoch 2009 – 2011 počas pracovného pobytu a poznávacích ciest v Číne. Organizátorom výstavy je Mesto Vráble.

Výstava Čína – Kresby a fotografie približuje súčasnú Čínu dvoma rôznymi autorskými pohľadmi, ktoré sa navzájom dopĺňajú a sprostredkúvajú divákovi autentickú atmosféru miest a okamihov. Na jednej strane sú to kresby historických pamiatok v Pekingu, ktoré autor vytvoril počas prechádzok po čínskej metropole a nenapodobiteľným spôsobom v nich zachytil malebnosť a čaro, ktoré ho oslovili. Z kresieb vyžaruje sila okamihu, inšpirujúca autora pri tvorbe a bravúrna svojská technika, ktorá pripomína impresionistické výrazové postupy. Na druhej strane je to kolekcia 53 dokumentárnych fotografií, ktorými sa autor usiloval zachytiť počas poznávacích ciest po Číne genia loci miest a atmosféru momentov, ktorých bol súčasťou. Fotografie nemajú ambíciu umeleckej či dramatickej výpovede, ich cieľom je civilným až pokorným prístupom zachytiť a sprostredkovať osobné emócie a zážitky z objavovania historických pamiatok, nevšedných podujatí, miest a momentov, plné výnimočných chvíľ, ľudských stretnutí, prekvapení, radosti, pokoja či jedinečných prírodných scenérií. „Pevne verím, že vďaka tejto výstave aj širšie vrstvy spoločnosti spoznajú špecifiká tradičnej čínskej architektúry, prehĺbia si vedomosti o čínskej kultúre a lepšie pochopia Čínu, čo podporí spoluprácu a kontakty oboch krajín“, uviedol v blahoprajnom liste k výstave mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v SR, pán Gu Ziping.

Po úvodnej inštalácii vo Vrábľoch plánujú organizátori predstaviť výstavu Čína – Kresby a fotografie aj na ďalších miestach, najbližšie na jeseň tohto roku v spolupráci s Čínskou ambasádou v Bratislave, neskôr aj v Prahe a vo Viedni.

Aurel Fábri (1958, Vráble) – architekt, rodák z Vrábeľ. Štúdium architektúry absolvoval na VŠVU v Bratislave (u prof. Rastislava Janáka). Pracoval v popredných projekčných kanceláriách v Prahe, v Londýne, Terste, Regensburgu a Temešvári. Je autorom mnohých úspešne realizovaných projektov, medzi ktoré patria obchodné centrá a projekty multikín, kancelárske komplexy, rekonštrukcie historických budov, rodinné domy, ako aj riešenia interiérov. V rokoch 2009 – 2011 pôsobil ako pedagóg na Raffles BIFT International College v Pekingu, kde prednášal dizajn architektúry a interiérov. Počas pobytu v Pekingu začal objavovať kultúru a život súčasnej modernej Číny a spoznávať jej bohaté dejiny a kultúrne dedičstvo. V autorských kresbách zachytil historické pamiatky v Pekingu a fotografoval atmosféru miest, ktoré navštívil na cestách po Číne. Na čínsku kultúru sa autor zameriava i vo svojej doktorandskej práci. Na Technickej univerzite vo Viedni pracuje pod vedením profesora Williama Alsopa na dizertačnej práci s názvom "Aplikácia čínskych kultúrnych tradícií v modernej architektúre." Viac o autorovi na www.fabriarchitect.com

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 141 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.013 s.