práve ste tu : Šport Vodné športy Bratia Hochschornerovci budú v Londýne testovať trať i loď

Bratia Hochschornerovci budú v Londýne testovať trať i loď

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

ČUNOVO 11. apríla (WEBNOVINY) - Trojnásobní olympijskí víťazi vo vodnom slalome v C2 Pavol a Peter Hochschornerovci v nedeľu 15. apríla odcestujú do dejiska tohtoročnej olympiády do Londýna, kde budú nasledujúci týždeň trénovať v areáli Lee Valley White Water Centre v Broxbourne.

Bude to prvý z piatich naplánovaných krátkodobých pobytov, ktoré úspešní slovenskí reprezentanti chcú do začiatku Hier XXX. olympiády v britskej metropole absolvovať. Pre tento typ prípravy sa rozhodli po návrate z vyše mesačného tréningového sústredenia v Austrálii.


Do dejiska OH nejdú prvýkrát

"Do začiatku olympiády pôjdeme do Londýna ešte štyrikrát na päť dní a potom tesne pred samotnými Hrami tam budeme trénovať desať dní. Pre takéto krátkodobé pobyty sme sa rozhodli preto, aby sa chlapci tréningov v Lee Valley White Water Centre v Broxbourne ´neprejedli´. Mali sme ponuku absolvovať desať aj štrnásťdňové pobyty, ale my sme sa rozhodli pre takéto krátke misie,“ povedal pre SITA otec a tréner petržalských dvojičiek v jednej osobe Peter Hochschorner st.

Do dejiska OH nejdú prvýkrát. Už vlani mali ako vôbec prví možnosť otestovať kanál v čase, keď ešte ani nebol oficiálne sprevádzkovaný.

"Samozrejme, že trať v Londýne už trochu poznáme z predchádzajúcich pobytov. Teraz však bude pôsobenie v dejisku olympiády špecifické tým, že v Londýne budeme testovať aj novú loď.

Chcem, aby si chlapci počas týchto krátkodobých výjazdov čo najviac zvykli na tamojšiu pulzujúcu vodu a čo najlepšie sa zžili s novou loďou, s ktorou ešte v Londýne nejazdili,“ pokračoval Peter Hochschorner st.


V Sydney pre lejaky dostali evakuačný plán

Jeho synovia a zverenci začali so športovou prípravou na novú sezónu tento rok päťtýždňovým tréningovým kempom v austrálskom Penrithe, z ktorého sa vrátili v polovici marca. Pobyt u "protinožcov“ si obaja pochvaľovali, hoci počasie im tento rok prialo menej ako obyčajne. V dejisku vodnoslalomárskych súťaží v rámci OH 2000 v Sydney im pobyt strpčovali lejaky, ktoré výrazne ovplyvňovali ich tréningové plány.

"Zašlo to až tak ďaleko, že sme dostali do rúk aj evakuačný plán, v ktorom bolo okrem iného uvedené aj to, čo máme robiť v prípade, že začnú vypúšťať priehradu nad Pernithom, pod ktorou sme trénovali a bývali,“ priblížil Peter Hochschorner ml. atmosféru v oblasti Nového Južného Walesu.
Súperi sa s nimi porovnať nemohli

Priehrada nad Penrithom bola úplne plná a hrozilo, že časť zadržiavanej vody budú musieť z bezpečnostných dôvodov vypustiť, čo v praxi znamenalo zaplavenie oblasti pod priehradou.

"Preto nám domáci dali pokyny, aby sme si zbalili veci, ktoré nevyhnutne potrebujeme na prežitie troch dní a čakali na ďalšie pokyny. Bývali sme hneď vedľa rieky, v ktorej prúdilo toľko vody, ako sme nikdy doteraz nevideli, preto sme ich obavy celkom chápali,“ pridal Pavol Hochschorner a pokračoval:

"Domáci sa situácie obávali, no my sme si z toho ťažkú hlavu nerobili. Preto sme si ani žiadne balíčky nepripravovali. Predpokladali sme, že to stihneme ešte pred príchodom veľkej vody.“

Hochschornerovci v Austrálii neštartovali na žiadnych pretekoch. Nedali tak svojim súperom šancu porovnať sa s nimi. "Na preteky sme nešli ani ako diváci, radšej sme išli relaxovať. Nechceli sme sa súperom vôbec ukazovať na oči,“ vysvetlil ich absenciu Peter Hochschorner ml.

Po návrate do Európy boli trikrát trénovať v Prahe-Troji, pretože voda v čunovskom areáli Divoká voda začala tiecť až 1. apríla.


Tento rok sa nemusia nikam ponáhľať

"Teraz samozrejme chodíme na vodu aj tu v Čunove, no základ prípravy pre sezónu chceme postaviť počas pobytov v Londýne. Tento rok sa možno predstavíme aj na nejakých pretekoch Svetového pohára a formu si otestujeme aj na majstrovstvách Európy,“ naznačil športové plány zadák lode Peter.

Všetci traja Hochschornerovci sa zhodli v tom, že tento rok sa nemusia nikam ponáhľať. Ako jediní vodní slalomári zo Slovenska majú účasť v Londýne istú. „V rovnakej situácii sme boli aj pred štyrmi rokmi pred olympiádou v Pekingu. Účasť sme si vtedy vyjazdili už na majstrovstvách sveta 2007 v brazílskom Foz do Iguassu. Z predchádzajúcich skúseností teda vieme, ako sa v pokoji pripravovať na vrchol štvorročného cyklu,“ uzavrel Pavol Hochschorner.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 45 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.012 s.