práve ste tu : Svet Európska únia Chorvátsko podpísalo s EÚ prístupovú zmluvu

Chorvátsko podpísalo s EÚ prístupovú zmluvu

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BRUSEL 9. decembra (WEBNOVINY) - Chorvátsko v piatok podpísalo prístupovú zmluvu s Európskou úniou. Tento krok otvára bývalej juhoslovanskej republike cestu k pripojeniu sa k bloku v polovici roku 2013. Dokumenty podpísala chorvátska premiérka Jadranka Kosorová ako aj prezident Ivo Josipovič spolu s 27 hlavami štátov a vlád EÚ.

"Srdečne vás vítame v európskej rodine," uviedol pri tejto príležitosti stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

Slávnostnému podpísaniu zmluvy predchádzali dlhé a náročné prístupové rokovania, ktoré Záhreb začal v roku 2005. Kulminácia ambícií Chorvátska však prichádza v čase, keď dlhová kríza rozdeľuje úniu a tlmí nadšenie bežných Chorvátov. Na summite EÚ oficiálne prevezme Chorvátsko po podpise zmluvy úlohu pozorovateľa.

Chorvátsko sa 28. členom EÚ stane 1. júla 2013. K bloku sa pripojí ako druhá krajina bývalej Juhoslávie po Slovinsku. Pred formálnym začlenením do únie sa začiatkom budúceho roka k otázke vyjadria ešte občania v referende. Podľa posledných prieskumov by vstup krajiny do EÚ podporilo okolo 60 percent Chorvátov.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 340 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.015 s.