práve ste tu : Svet Krimi vo svete Bývalý veliteľ ETA dostal 165 rokov väzenia

Bývalý veliteľ ETA dostal 165 rokov väzenia

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

MADRID 16. novembra (WEBNOVINY) - Bývalému vojenskému veliteľovi separatistickej skupiny Baskicko a jeho sloboda (ETA) Javierovi Garcíovi Gazteluovi, ktorého začiatkom novembra odsúdili na 105 rokov väzenia, v stredu udelili ďalší trest v trvaní 60 rokov.

Extrémista známy pod prezývkou Txapote si ho má odpykať za vraždu regionálneho politika Josého Javiera Mugicu z roku 2001 a iné zločiny vrátane nedovolenej držby výbušnín a členstva v teroristickej skupine. Súčasťou trestu je aj 14-ročný zákaz pôsobenia vo verejných funkciách.

Txapoteho zatkli v roku 2001 na území Francúzska. V roku 2007 ho vydali španielskym orgánom, ktoré ho medzičasom odsúdili na dlhé roky za mrežami za viacero iných útokov. Jedným z nich je atentát na baskického poslanca Fernanda Buesu z roku 2000, pri ktorom prišiel o život aj ochrankár Jorge Díez. Španielsky súd minulý pondelok dospel k verdiktu, že Txapote by si mal za tento zločin odsedieť až 105 rokov.

Organizácia Baskicko a jeho sloboda (ETA) 20. októbra vyhlásila prímerie a vzdala sa ozbrojeného boja ako prostriedku na dosiahnutie vzniku nezávislého Baskicka. Cieľom jej vyše 40 rokov trvajúcej násilnej kampane bolo vytvorenie nezávislého štátu na území severného Španielska a juhozápadného Francúzska. Prvú vraždu ETA vykonala v auguste 1968, odkedy jej členovia pripravili o život 829 ľudí. Európska únia a Spojené štáty zoskupenie stále považujú za teroristickú organizáciu.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 173 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.011 s.