práve ste tu : Svet Nešťastia Tisícky záchranárov smerujú do tureckej provincie Van

Tisícky záchranárov smerujú do tureckej provincie Van

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

ERCIS 24. októbra (WEBNOVINY) - Najmenej 270 obetí si vyžiadalo zemetrasenie na východe Turecka, z mesta Ercis v provincii Van však prišla aj dobrá správa, že záchranárom sa podarilo spod trosiek vytiahnuť dve živé deti.

Obyvatelia teraz aj prostredníctvom sociálnej siete Twitter zverejňujú presné údaje o zrútených budovách, adresy, počet ľudí, ktorí boli v čase nešťastia vnútri a podľa všetkého sú pod troskami.

Zemetrasenie zasiahlo Turecko so silou 7,2 magnitúy v nedeľu okolo obeda. Podľa predchádzajúcich informácií bolo 264 obetí, v meste Ercis 164, vo Vane 95. Po zemetrasení a následných otrasoch sa zrútilo okolo 970 budov. Asi 40 percent mesta Ercis a 29 dedín je bez elektriny.

Ako uviedol vicepremiér tureckej vlády Besir Atalay, záchranári sa postupne dostávajú do všetkých oblastí zasiahnutých zemetrasením, hlavne do odľahlých vidieckych častí, problémy s pitnou vodou zatiaľ nehlásili.

Zrútili sa aj viaceré bloky študentskej ubytovne v meste Van, asi štyritisíc univerzitných študentov poslali domov, informoval turecký minister vnútra Idris Naim Sener.

„Nevedeli sme pochopiť, čo sa deje, zrazu bol všade prach, oči sme mali plné prachu a odhodilo nás to do stien a nábytku. Trvalo to asi dvadsať sekúnd," 23-ročný povedal Junus Ozmen z Ercisu. „Celú noc sme boli na ulici, urobili sme si oheň, aby sme sa zohriali."

Abdul Hadi Isik prišiel príbuznú, ktorú aj s deťmi pochovali trosky. „Nie je žiadna nádej,“ dodal.

Tí, ktorí mohli, z mesta odišli, polícia a vojaci strážia zrúcané budovy, aby zabránili prípadným pokusom rabovať. Pre obyvateľov postavil Červený kríž na futbalovom štadióne stanové mestečko.

Z miestneho väzenia ušlo asi 200 väzňov, 50 sa vrátili, keď zistili, že ich rodiny sú v poriadku.

Turecko nasadilo do záchranných prác asi 2400 pátracích a záchranných tímov zo 45 miest, šesť vojenských jednotiek, do mesta Van smerovalo viac ako dvesto sanitiek, ako ak šesť helikoptér. Do oblasti smerujú aj vojenské lietadlá so stanmi, potravinami a liekmi.Zemetrasenie pocítili aj cez hranice na severozápade Iránu, odkiaľ správy o prípadných zraneniach alebo škodách sa však neobjavili.

V roku 1999 zasiahli dve silné zemetrasenia husto obývaný a priemyselný severozápad Turecka. Zahynulo vtedy okolo 20-tisíc ľudí. Pri silnom zemetrasení v meste Caldiran v provincii Van prišlo v roku 1976 o život 3840 ľudí.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Štatistika

 
Aktuálne máme 169 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.012 s.