práve ste tu : Svet Svet Maďarský parlament bude voliť prezidenta 2. mája

Maďarský parlament bude voliť prezidenta 2. mája

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

BUDAPEŠŤ 20. apríla (WEBNOVINY) - Maďarský parlament by mal voliť nového prezidenta krajiny 2. mája v dopoludňajších hodinách. Tlačovú agentúru MTI o tom v piatok informovala šéfka parlamentnej tlačovej kancelárie Anita Altorjaiová. Termín voľby podľa nej oficiálne oznámia na pondelňajšom plenárnom zasadnutí.

V pondelok začne parlament taktiež prijímať návrhy na kandidátov, ktoré bude možné predkladať do budúceho piatku. Do tajnej voľby sa však dostanú iba návrhy podporované najmenej pätinou z 386 poslancov.

Kreslo hlavy štátu sa uvoľnilo po odstúpení Pála Schmitta začiatkom apríla pre plagiátorský škandál. Vládna koalícia za jeho nástupcu nominovala poslanca Európskeho parlamentu za stranu Fidesz Jánosa Ádera.

Jeho zvolenie je pritom už len formalitou, keďže vládne strany v parlamente disponujú potrebnou dvojtretinovou väčšinou. Opoziční socialisti a liberáli už avizovali, že sa na hlasovaní nezúčastnia. Radikálne Hnutie za lepšie Maďarsko (Jobbik) oznámilo, že bude hlasovať proti Áderovi.

V prípade, že z voľby nevzíde víťaz, parlament musí hlasovanie zopakovať o deň neskôr, keď na víťazstvo postačí jednoduchá väčšina. Nový prezident sa ujme funkcie v ôsmy deň po oznámení oficiálnych výsledkov voľby.

Štatistika

 
Aktuálne máme 155 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.009 s.