práve ste tu : Svet Svet Káhiru opäť zaplavili odporcovia starého režimu

Káhiru opäť zaplavili odporcovia starého režimu

Napísať e-mail Vytlačiť PDF

KÁHIRA 20. apríla (WEBNOVINY) - Námestie oslobodenia v Káhire bolo v piatok dejiskom ďalšej masovej demonštrácie, ktorá aj tentoraz prilákala desaťtisíce odporcov egyptského vojenského vedenia a pretrvávajúceho vplyvu predstaviteľov režimu zosadeného prezidenta Husního Mubaraka.

Podnetom k najnovšiemu protestu bolo minulotýždňové rozhodnutie o vylúčení 10 z 23 uchádzačov o prezidentské kreslo v blížiacich sa voľbách vrátane politikov s najvyššími šancami na úspech.

Jeho iniciátormi boli liberálne skupiny, nakoniec sa k nim však pridalo aj vplyvné Moslimské bratstvo, ktorého politická odnož dominuje obom komorám novozvoleného parlamentu, ako aj radikálni islamisti.

Obrazom: Masové protesty v Káhire


Na námestí známom ako epicentrum minuloročnej vzbury proti Mubarakovi spoločne vyzývali na odchod vojenskej rady, ktorá prevzala právomoci hlavy štátu. Minulý týždeň na rovnakom mieste usporiadali demonštráciu islamisti, mnohé liberálne skupiny ju však bojkotovali.

Na zozname vylúčených uchádzačov o kreslo po Mubarakovi sa ocitli bývalý šéf tajnej služby Umar Sulajmán, radikálny islamista Házim Saláh Abú Ismáíl ako aj oficiálny kandidát Moslimského bratstva Chajrat aš-Šátir.

Komisia však ponechala v hre bývalého Mubarakovho premiéra Ahmada Šafíka a exministra zahraničných vecí Amra Mússu. Ešte viac sa tak zvýšili obavy, že vojenské vedenie napojené na starý režim si bude chcieť udržať vplyv na dianie v krajine prostredníctvom bábkového prezidenta. Prvé kolo prezidentských volieb sa v Egypte uskutoční v dňoch 23. a 24. mája.

Štatistika

 
Aktuálne máme 597 hosťov prítomný

Počasie

 

Najdete nás aj tu:

 

Slowo.sk na facebook.com

Slowo.sk na Twitter.com


0.012 s.